Sochařka od Karly Vobišové-Žákové (foto D. Broncová)

Sochařka, Vyšehradský hřbitov (Vyšehrad)

Karla Vobišová-Žáková byla významnou českou sochařkou.

Narodila se 21. ledna 1887 v Kunžaku, zemřela 7. června 1961 v Praze.

 

Sochařka Karla Vobišová-Žáková pocházela z jižních Čech. Vystudovala sochařství v Hořicích a byla první ženou, která školu absolvovala. Zároveň byla i naší první profesionální sochařkou. Učila se ještě v Praze na Umělecko-průmyslové škole, například u prof. Josef Drahoňovského, Bohumila Kafky, Stanislava Suchardy a dalších předních umělců.

Jejím významným dílem je mramorový pomník Elišky Krásnohorské stojící na Karlově náměstí. Vytvořila monumentální památník z pískovce nazvaný Pomník padlým legionářům, který se nachází v Nové Pace. Mezi její sochařská díla patří mnoho portrétů tehdejších osobností, především umělců (J. Vrchlického, O. Březiny, B. Kafky, K. Světlé, T. Novákové, Fr. Šrámka, S. K. Neumanna a dalších). Tvořila také sakrální plastiky, např. je to Socha sv. Anežky České z lipového dřeva na oltáři a mramorové kropenky v kostele na Roztylském náměstí na Spořilově v Praze 4 nebo polychromovaná Socha sv. Zdislavy v dominikánském kostele v Plzni. Je autorkou Sousoší sv. Vojtěcha v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě.

V roce 1928 získala cenu na Výtvarném odboru IV. třídy České akademie věd a umění, v roce 1941 tam obdržela čestné uznání. V roce 1931 dostala vyznamenání AVU za pomník spisovatelky E. Krásnohorské.

Karla Vobišová-Žáková zemřela v Praze dne 7. června 1961 a je pohřbena na Vyšehradském hřbitově v oddělení 6A-8. Na jejím hrobě je umístěna bílá plastika Sochařka, zřejmě mramorová, kterou vytvořila sama umělkyně v roce 1950. Soška sem byla umístěna po její smrti.  

Galerie: 
Poslední místo odpočinku umělkyně (foto D. Broncová)
Katastrální území

Název: Sochařka

Umístění: Vyšehradský hřbitov, odd. 6A-8, Vyšehrad

Autor: Karla Vobišová-Žáková

Provedení: bílý kámen

Rok instalace: 1961

Adresa
Vyšehradský hřbitov
K Rotundě
12000 Praha 2
Česká republika
50° 3' 53.0064" N, 14° 25' 5.16" E
Datum poslední aktualizace: 5.8.2022 15:27
Datum vytvoření: 11.8.2020 16:50

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?