Zvětšit mapu
Zmenšit mapu
Javor klen v parčíku Pod Slovany
Milan Polák

Parčík Pod Slovany (Nové Město)

Pod Slovany

Malá stráň s několika vzrostlými dřevinami se vypíná nad ulicí Pod Slovany. Horní okraj lemuje zeď klášterní zahrady benediktinů v Emauzích.

Nenápadný parčík o rozloze 928 m² se nachází při ulicích Pod Slovany a Na Poříčním právu. Nejsou zde lavičky ani žádný jiný mobiliář. Jeho východní část nahoře ve svahu zakončuje ohradní zeď zahrady emauzského klášteru Na Slovanech.

Dole při ulici v severní části dává stín velký javor klen (Acer pseudoplatanus) a nad ním ve stráni šest jasanů ztepilých (Fraxinus excelsior).

Zcela u plotu nahoře roste jediný vyšší strom, a to rychle rostoucí pajasan žláznatý (Ailanthus altissima) s typickými tmavozelenými zpeřenými listy. V jižní části parčíku též ve svahu u zdi kláštera se nachází druhý, vysoký javor klen (Acer pseudoplatanus). Mezi vyššími dřevinami rostou rozvolněné skupiny listnatých keřů a v jižní části je parkový trávník.

Tato plocha zeleně je ve správě městské části Praha 2.

Parčík Pod Slovany
Zeleň Pod Slovany
Svažitý park
Katastrální územíHistorie
Ozerov asi do 18. století
Korunní od 15. století do 1850
Pod Slovany 1850 – dosud

Zelená plocha leží ve výšce 195–200 metrů nad mořem.

Je volně přístupná.

Pod Slovany