Park Ztracenka navazuje na areál Karlova a Bastion U Božích muk a na druhé straně sousedí s Albertovem. Má rozlohu přibližně 0,7 ha a leží v nadmořské výšce 215–230 metrů. Má svažitý terén, směřující od východu dolů k jihozápadu. Je přístupný z ulic Ke Karlovu a Horská. Zde se nachází dalří zelená plocha, park Horská.

Původně zde byla jen stráň, v roce 1791 byla osázena vinnou révou a částečně byla upravena jako sad a zahrada. Sad zplaněl, v období socialismu zde bylo dětské hřiště, které se neudržovalo, a posléze se zde usazovali bezdomovci..

V letech 2009–2010 byla zahrada díky péči městské části Praha 2 zcela zrekonstruována. Úpravy navrhl architekt Michal Gavlas, pod jehož vedením vznikla zahrada italského typu s cihlovými teráskami. Některé dosavadní vzrostlé stromy byly ponechány a zeleň rekultivována. Byly pokáceny staré nemocné topoly, ale vysázeno 77 nových stromů. Proběhly úpravy sadu a cest, byly postaveny opěrné zídky, vznikly nová místa pro posezení a odpočinek. Ze zahrady je netradiční výhled na dolní část Nového Města u Vltavy, z horní části je krásný výhled na univerzitní areál a kostel sv. Apolináře. Tato půvabná a poklidná zahrada je součástí pěšího propojení zelení od Nuselského údolí přes Novoměstské hradby na Albertovské svahy až ke Kateřinské zahradě.

Oba jižní vstupy z Horské ulice jsou propojeny přímou, mírně k severu stoupající cestou, všechny cesty pak vytvářejí od hlavního vstupu dlouhou serpentinu, po které lze bez překonávání stupňů navštívit téměř všechna zákoutí zahrady. Mlatové chodníky střídají úseky  dlážděné mozaikou. Mezi teráskami a schodišti je parkový trávník. Podél cest jsou květinové záhony.

V říjnu 2018 zde byl odhalen Pomník obětem dvou totalitních režimů.

Ztracenka je veřejně přístupná a ve večerních hodinách se uzamyká, do parku však nesmějí psi.

Galerie: 
Katastrální územíHistorie
Ztracená dříve
Ztracenka asi od přelomu 19. a 20. století
Adresa
Horská
Nové Město Praha 2
Česká republika
50° 4' 5.3508" N, 14° 25' 34.896" E
Štítky: 
Datum poslední aktualizace: 1.11.2020 18:16
Datum vytvoření: 11.2.2019 19:22

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?