Zvětšit mapu
Zmenšit mapu
Deska Památníku rozloučení
Milan Polák

Památník rozloučení - farewell memorial, Hlavní nádraží,Wilsonova čp. 300/8, (Nové Město)

Památník připomíná odvahu rodičů poslat své děti do neznáma a oceňuje jejich lásku, jakož i osudové rozhodnutí, díky němuž přežilo 669 převážně židovských dětí válku. Jeho součástí je i pamětní deska.

Na Hlavním nádraží v Praze se nacházejí dvě plastiky připomínající Nicholase Wintona a jím zachráněné děti, ale i jejich rodiče, kteří z drtivé většiny nepřežili druhou světovou válku.  Na prvním nástupišti stojí sousoší Nicholase Wintona a v průchodu z odjezdové haly je plastika Památník rozloučení – Farewell memorial

Památní rozloučení

Název: Památník rozloučení – Farewell memorial

Umístění: Hlavní nádraží, Wilsonova čp. 300/8, Nové Město, chodba z odjezdové haly

Text: Památník rozloučení je symbolem odvahy a lásky všech rodičů, kteří v letech 1938 a 1939, bez ohledu na vlastní osud, posadili své děti se slzami v očích i srdcích jim zamávali a poslali je do bezpečí, aby jim zachránili život. Většina rodičů zahynula během Holokaustu. Wintonovy děti“. / „This Farewell Memorial is a symbol of courage and love of parents who in 1938 and 1939 regardless of what their own fate awaited them, boarded their children on trains and with heartache and tears in their eyes waved good bye, sending them away to safety to save their lives. Most parents perished in the Holocaust. Winton children“. / Pod nápisy je ještě text „Realizace veřejné sbírky v ČR Zuzana Marešová, /  Public donations in the UK organised by Lady Grenfell-Baines MBE.!

Autoři: Stuart Mason a Jan Huňát

Provedení: kamenná deska

Instalace:  27. května 2017.

Wilsonova čp. 300/8,
12000 Praha 2