pamětní deska manželům Radovým

Pravoslav a Jindřiška Radovi, Francouzská 32 (Vinohrady)

Pamětní deska k poctě Pravoslavu a Jindřišce Radových, dvou významných osobností české a světové keramiky a designu, byla odhalena dne 16. října 2023 u příležitosti stého výročí narození Pravoslava Rady na domě č. 32 ve Francouzské ulici, kde Radovi do konce života žili.

Pamětní desku k poctě Pravoslavu a Jindřišce Radových, dvou významných osobností české a světové keramiky a designu, nechala vytvořit městská část Praha 2. Deska na domě č. 32 ve Francouzské ulici, kde Radovi do konce života žili, byla odhalena 16. října, u příležitosti stého výročí narození Pravoslava Rady. Autorkou porcelánové desky s motivy z díla Pravoslava Rady  je jejich dcera, akademická sochařka a keramička Šárka Radová.

Slavnostního aktu se zúčastnily dcery manželů Šárka a Jitka, která v domě vyrůstaly, dále členové širší rodiny Radových, kurátorka a autorka publikací o Radových Vendula Fremlová, přátelé a kolegové z Umělecké besedy, výtvarníci, sochaři a keramici. Za Městskou část Praha 2 se zúčastnil radní pro kulturu Jaroslav Šolc. Po odhalení desky se v kině MAT konala projekce krátkých filmů, na kterých se Pravoslav Rada podílel jako výtvarník. 

Manželé Radovi vytvořili nerozlučné manželské a pracovní duo, věnovali se užité i dekorativní keramice, vytvářeli architektonické a sochařské realizace, plastiky i velké objekty, které můžeme dodnes spatřit na mnoha veřejných místech a jako součást veřejných i soukromých sbírek. Patřili k poválečné generaci umělců, kteří se podíleli na rozšíření prostoru pro nekonvenční umění. Právě v domě na Francouzské ul. 32, kde sedmdesát let žili, vytvořili v padesátých až osmdesátých letech jakési neoficiální centrum setkávání osobností tehdejšího kulturního života. Manželé Radovi byli mnohokrát za svou tvorbu oceněni, velmi úspěšní byli například na první poválečné výstavě EXPO 58 v Bruselu, dále v Montrealu, Ósace a na dalších výstavách. 

Autorka desky Šárka Radová (*3. 5. 1946) je starší z obou dcer Radových.  Představuje již čtvrtou generaci, která pokračuje v rodinné tradici výtvarného umění.  V roce 1973 dokončila studium Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Věnuje se zejména tvorbě figurálního porcelánu a keramickým reliéfům. Úspěšně vystavuje v ČR i v zahraničí. 

 

Galerie: 
Odhalení pamětní desky Radovým
autorka desky Šárka Radová
Jitka Radová, za ní Vendula Fremlová
odhalení pamětní desky Radovým
hosté
Jitka Radová, Šárka Radová, Jaroslav Šolc
pamětní deska manželům Radovým
Katastrální území

Název: K poctě Pravoslavu a Jindřišce Radovým

Umístění: Francouzská 32

Text: Zde žily od roku 1950 do konce života osobnosti české i světové keramické tvorby Jindřiška Radová (1925-2021) Pravoslav Rada (1923-2011)

Provedení: Porcelán

Autorka: Šárka Radová

Odhalení: 16. října 2023

Adresa
Francouzská 32
Francouzská 32
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 23.3544" N, 14° 26' 26.9772" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 19.10.2023 18:13
Datum vytvoření: 19.10.2023 14:19

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?