Pamětní deska M. Hlavsa, Bělehradská 120

Milan Mejla Hlavsa, Bělehradská 234/120 (Vinohrady)

Pamětní deska Milanu Mejlovi Hlavsovi. Český hudebník, zpěvák a spoluzakladatel legendární skupiny The Plastic People of the Universe se narodil 6. března 1951 v Praze, zemřel 5. ledna 2001 v Praze.

 

Novou pamětní deskou v pasáži domu v Bělehradské ulici č. 234/120 připomíná Městská část Praha 2 svého čestného občana Milana Mejlu Hlavsu. Upozorňuje tak na místo, kde legendární baskytarista, zpěvák a ladatel před třiceti lety působil. 

Milan Hlavsa se koncem šedesátých let seznámil s psychedelickou hudbou, především v interpretaci skupiny Velvet Underground. V září 1968 založil s kytaristou Jiřím Števichem skupinu The Plastic People of the Universe. Hudbu převážně skládal Mejla Hlavsa, texty pocházely ponejvíce od Egona Bondyho.   V roce 1976 proběhl proces s českým undergroundem, kdy bylo několik hudebníků odsouzeno k nepodmíněným trestům odnětí svobody. Hlavsa sice odsouzen nebyl, ale stal se terčem policejního šikanování. Byl sledován Státní bezpečností. Jeho diskografie je rozsáhlá a vedle nahrávek s nejrůznějšími skupinami a muzikanty se věnoval i samostatné tvorbě.

Autorkou grafického návrhu je uznávaná designérka a výtvarnice Zuzana Lednická, držitelka Českého lva za nejlepší filmový plakát. Iniciátorem projektu je spolu s městskou částí hudebník Ivo Pospíšil, který patřil k Hlavsovým nejbližším přátelům. Znovu tak ožívá vzpomínka na originálního muzikanta a disidenta, který stál u zrodu skupiny Plastic People of the Universe a proslavil se písní Muchomůrky bílé i svými pevnými životními postoji.

Nová pamětní deska je náhradou za původní, která byla v roce 2005 umístěna na domě v Ječné 7, kde Mejla Hlavsa bydlel. Originální desku, která po vhození desetikoruny hrála píseň Muchomůrky bílé, někdo v roce 2011 ukradl. Nová vzpomínka odkazuje na muzikanta jiným způsobem – má tvar vinylové gramofonové desky, v níž je nápis: Zde v devadesátých letech v obchodě pracoval a v klubu hrál Milan Mejla Hlavsa.

Pamětní desku odhalila starostka Jana Černochová za účasti Jany Hlavsové a nejbližších přátel v předvečer jeho nedožitých sedmdesátin.

Galerie: 
Odhalení pamětní desky M. Hlavsovi v Bělehradské 120
Katastrální území

Název: Milan Mejla Hlavsa  

Umístění: v pasáži domu Bělehradská 234/120, Vinohrady

Text na desce: Zde v devadesátých letech v obchodě pracoval a v klubu hrál Milan Mejla Hlavsa

Autor: Zuzana Lednická

Realizace: MČ Praha 2

Rok instalace: 5. března 2021

Adresa
Pamětní deska M. Hlavsa
Bělehradská 234/120
Praha 2
Česká republika
50° 4' 33.168" N, 14° 25' 56.2116" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 5.3.2021 21:49
Datum vytvoření: 5.3.2021 21:44

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?