Deska přenesená ze Kbel (autor fotografie: Mlan Polák)

Zahájení vysílání Čs. rozhlasu, Atrium Českého rozhlasu, Římská 385/13 (Vinohrady)

Pamětní deska připomíná zahájení pravidelného vysílání rozhlasu na našem území. Do atria Českého rozhlasu byla přenesena z míst, kde bylo původně postaveno první stanové studio ve Kbelích.

U zrodu našeho rozhlasové vysílání (Českého rozhlasu) stáli inženýr Eduard Svoboda a redaktor Národní politiky Miloš Čtrnáctý na straně jedné a firma Radioslavia na straně druhé. Radioslavia se zabývala prodejem radiotelefonních a radiotelegrafických přístrojů. Přestože se obě skupiny v boji o vysílací licenci nejprve cítily býti rivaly, velice záhy své síly spojily. Vznikl tak Radio-Journal, když z Radioslavie se vzal pro nové slovo začátek a od spolku žurnalistů jeho konec. Ke Svobodovi a Čtrnáctému se tak přidal ještě dr. Ladislav Šourek, který měl bohaté zkušenosti s rozhlasovým vysíláním v Paříži.

Ministerstvo vnitra vydalo koncesi, ministerstvo pošt a telegrafů půjčilo rozhlasovým průkopníkům vojenskou vysílací stanici, mládežnická organizace Junák skautský stan a výrobce klavírů Vladimír Petrof půjčil do stanu piano. Zbývalo jen sehnat koberec a nadšené účinkující. První pokus 15. května 1923 nebyl ještě úspěšný, ale 18. května 1923 již bylo ze stanu nedaleko kbelského letiště zahájeno pravidelné vysílání rozhlasu. V roce 1924 (2. prosince) se přestěhovalo vysílání na nynější Vinohradskou třídu 58 do paláce Poštovní nákupny a v březnu následujícího roku do paláce Orbis na Vinohradské třídě 62. V roce 1927 se pak vysílalo z Národního domu na náměstí Míru a od 10. prosince 1933 bylo oficiálně zahájenou vysílání z dnešní budovy Českého rozhlasu.

Na začátky rozhlasového vysílání upomínala ve Kbelích pamětní deska, která byla po demontáži instalována v atriu nové budovy Českého rozhlasu.

Galerie: 
Umístění pamětní desky v budově ČRo
Katastrální území

Název: Zahájení vysílání Československého rozhlasu

Umístění: Atrium Českého rozhlasu, Římská 385/13

Text: Dne 18. května 1923 ve 20.15 hod. bylo ve stanu postaveném na tomto místě zahájeno pravidelné vysílání Československého rozhlasu.

Provedení: Bronzová pamětní deska s reliéfním písmem

Adresa
Římská 385/13
Praha 2
Česká republika
50° 4' 40.6776" N, 14° 26' 1.968" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 20.10.2019 16:40
Datum vytvoření: 20.10.2019 16:40

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?