Eduard Pštross (Vinohrady)
Vinohradský starosta v letech 1861–1864, náměstek nejvyššího manského soudce v království Českém a c. k. místodržitelský sekretář.
Eduard Pštross se narodil v Praze v roce 1819, zemřel někdy po roce 1864 v Praze.
Guberniálním nařízením ze dne 13. června 1849 byly spojeny usedlosti za Slepou, Žitnou, Koňskou, Horskou a Poříčskou branou a vznikla samostatná a značně rozsáhlá obec Vinohrady. Velkou zásluhu na tom měl Eduard Pštross, který byl zvolen prvním starostou této obce. Jeho rodiči byli Jan a Babetta Pštrossovi, majitelé usedlosti Pštroska.
Pštroska se předtím nazývala Křížovkou podle staroměstského měšťana Kříže a později Paroubka podle majitele Jana Kristiana Paroubka, místosudího a královského apelačního rady. Václav Lieber, který Paroubku koupil v roce 1775, zde přistavěl budovu č.p. 36, o něco později i budovu č. 35.
Od dalšího majitele (Josef Enis, svobodný pán z Attrů) koupili Paroubku v roce 1815 již zmínění manželé Jan a Babetta Pštrossovi, kteří dali celé usedlosti název Pštroska (domu č.p. 35 se však i nadále říkalo Paroubka a domu č.p. 36 Křížovka). Jan Pštross vybudoval ve vinici hostinský dům s lázeňskou restaurací a nad zdejším pramenem, podle něj léčivým, velký altán ve formě antického chrámu. Vinohrad byl částečně přeměněn na park a sad, uprostřed vznikla rozsáhlá lázeňská budova s parními lázněmi.
Lázeňský podnik po smrti svého otce převzal Janův syn Eduard Pštross. V roce 1849 bylo na Pštrosce otevřeno divadlo.
Roku 1872 koupil usedlost František Julius Heine, který ji téměř celou rozparceloval a prodal na stavební pozemky. Část si však ponechal, aby na ni r. 1887, na rohu nynější Vinohradské a Balbínovy ulice, vystavěl po něm nazvaný velký hostinec s prostorným sálem. Zbytek zahrady koupila od Heinových dědiců vinohradská obec na vybudování Riegrových sadů a rozparcelování na stavební pozemky. Pštroska tak zanikla na sklonku 19. století.
Datum vytvoření: 26.7.2018 15:55
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba