Leopold Batěk byl ředitelem Městských sadů na Královských Vinohradech
Věděli jste?
Narození
31.10.1869
Úmrtí
1.4.1928
Sdílet
Leopold Batěk byl ředitelem Městských sadů na Královských Vinohradech

Leopold Batěk

Leopold Batěk se narodil 31. října 1869 v Pohořelicích u Napajedel, zemřel 1. dubna 1928 v Praze.

Významný zahradní architekt, vrchní městský zahradník v Praze.

Tento významný zahradní architekt se vyučil v zahradnictví u zámku v Cholticích, poté vystudoval německou zahradní školu a stal se tak zahradním architektem. Nejprve působil v Liberci, od roku 1904 pracoval jako vrchní zahradník v Praze, později byl jmenován vrchním městským zahradníkem a Ředitelem městských sadů na Královských Vinohradech. Byl zvolen předsedou Zemské jednoty českých zahradníků. Z jeho prací jmenujme například knihy Pěstování květin v domácnosti (r. 1907) nebo Zakládání a vysazování zahrad okrasných (r. 1922); působil také jako redaktor časopisu Naše zahrádka.

Významně se zasloužil o založení odborné pokračovací zahradnické školy na Královských Vinohradech, která byla otevřena v roce 1909 (nyní Střední odborná škola stavební a zahradnická na Jarově, jejíž zahradnické obory využívají rozlehlé prostory zámečku včetně skleníků v ulici Pod Táborem). L. Batěk se stal předsedou přípravného výboru založení školy, posléze předsedou školního výboru. Třídy byly pronajaty v budově c. k. české vyšší reálky na Královských Vinohradech (Na Smetance), neboť „blízkost Riegrových a dalších sadů jevila se jako prospěšná k zajištění odborného praktického vyučování“. V prvním školním roce byly otevřeny dva ročníky, první pro žáky z obecných škol, druhý pro ty, kteří absolvovali měšťanku nebo několik tříd gymnázia nebo reálky. Celkem bylo zapsáno 63 žáků. Po dvou letech se škola musela z finančních důvodů několikrát stěhovat, nejprve do Italské ulice, pak do Lužické a Moravské. Tyto náhradní prostory získala jen díky pochopení a nezištné pomoci městské rady Královských Vinohrad.

Podle Baťkova návrhu byl v roce 1911 upraven park na náměstí Míru. Park o výměře 1,35 ha ležící v nadmořské výšce 241–248 m a poté ještě několikrát změnil svou podobu.

Leopold Batěk během svého života uspořádal celou řadu zahradnických výstav a zpopularizoval význam zahradnictví. Založil zemské ústředí Jednoty českých zahradníků, kde sjednotil jednotlivé obory českého zahradnictví. Byl členem Ovocnické a Dendrologické společnosti České akademie zemědělské. Navrhnul a založil na 200 parků a zahrad, mezi jinými také Riegrovy sady a řídil rekonstrukci Sadů Svatopluka Čecha.

Citát L. Baťka: „Lidstvo přišlo k poznání, že zahrada není zbytečným přepychem, že věnuje-li se peníz na kus zeleně, vydá-li se za květinu, zdobící příbytek, není vyhozen, ale naopak, že jest to kapitál, na dobrý úrok uložený.

Věděli jste?
Narození
31.10.1869
Úmrtí
1.4.1928
Odkazy a literatura: 
biography.hiu.cas.cz/Personal/index.php/BATĚK_Leopold
Datum poslední aktualizace: 14.2.2019 11:03
Datum vytvoření: 20.7.2018 16:19