Leopold Batěk byl ředitelem Městských sadů na Královských Vinohradech
1.4.1928
Leopold Batěk byl ředitelem Městských sadů na Královských Vinohradech

Leopold Batěk

Leopold Batěk se narodil 31. října 1869 v Pohořelicích u Napajedel, zemřel 1. dubna 1928 v Praze.

Významný zahradní architekt, vrchní městský zahradník v Praze.

Tento významný zahradní architekt se vyučil v zahradnictví u zámku v Cholticích, poté vystudoval německou zahradní školu a stal se tak zahradním architektem. Nejprve působil v Liberci, od roku 1904 pracoval jako vrchní zahradník v Praze, později byl jmenován vrchním městským zahradníkem a Ředitelem městských sadů na Královských Vinohradech. Byl zvolen předsedou Zemské jednoty českých zahradníků. Z jeho prací jmenujme například knihy Pěstování květin v domácnosti (r. 1907) nebo Zakládání a vysazování zahrad okrasných (r. 1922); působil také jako redaktor časopisu Naše zahrádka.

Významně se zasloužil o založení odborné pokračovací zahradnické školy na Královských Vinohradech, která byla otevřena v roce 1909 (nyní Střední odborná škola stavební a zahradnická na Jarově, jejíž zahradnické obory využívají rozlehlé prostory zámečku včetně skleníků v ulici Pod Táborem). L. Batěk se stal předsedou přípravného výboru založení školy, posléze předsedou školního výboru. Třídy byly pronajaty v budově c. k. české vyšší reálky na Královských Vinohradech (Na Smetance), neboť „blízkost Riegrových a dalších sadů jevila se jako prospěšná k zajištění odborného praktického vyučování“. V prvním školním roce byly otevřeny dva ročníky, první pro žáky z obecných škol, druhý pro ty, kteří absolvovali měšťanku nebo několik tříd gymnázia nebo reálky. Celkem bylo zapsáno 63 žáků. Po dvou letech se škola musela z finančních důvodů několikrát stěhovat, nejprve do Italské ulice, pak do Lužické a Moravské. Tyto náhradní prostory získala jen díky pochopení a nezištné pomoci městské rady Královských Vinohrad.

Podle Baťkova návrhu byl v roce 1911 upraven park na náměstí Míru. Park o výměře 1,35 ha ležící v nadmořské výšce 241–248 m a poté ještě několikrát změnil svou podobu.

Leopold Batěk během svého života uspořádal celou řadu zahradnických výstav a zpopularizoval význam zahradnictví. Založil zemské ústředí Jednoty českých zahradníků, kde sjednotil jednotlivé obory českého zahradnictví. Byl členem Ovocnické a Dendrologické společnosti České akademie zemědělské. Navrhnul a založil na 200 parků a zahrad, mezi jinými také Riegrovy sady a řídil rekonstrukci Sadů Svatopluka Čecha.

Citát L. Baťka: „Lidstvo přišlo k poznání, že zahrada není zbytečným přepychem, že věnuje-li se peníz na kus zeleně, vydá-li se za květinu, zdobící příbytek, není vyhozen, ale naopak, že jest to kapitál, na dobrý úrok uložený.

Věděli jste?
Narození