Karel Bacílek (Nové Město)
Student práv, oběť komunistického režimu.
Karel Bacílek se narodil 26. března 1920 ve Zdicích, byl popraven 24. května 1949.
V roce 1936 se rodina Bacílků ze Zdic přestěhovala do Prahy, kde získala do nájmu restauraci U Zlaté Prahy na Žižkově. Otec Karla Bacílka ji provozoval až do roku 1946, kdy musel kvůli nemoci živnost opustit. Karel Bacílek se po maturitě v Praze vyučil číšníkem a do roku 1945 pracoval v restauraci u svého otce.
Po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha byl se svou sestrou zatčen a odvezen do Petschkova paláce a na Pankrác, ale naštěstí byl po několika dnech propuštěn. Po osvobození se v roce 1945 zapsal na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a kromě toho vstoupil i do Československé strany národně socialistické. Setrval v ní i po únoru 1948. Na jaře 1948 seznámil Bacílka jeho otec s pplk. ve výslužbě Josefem Hruškou, agentem Vojenského obranného zpravodajství. Z jeho podnětu začali oba Bacílkové získávat kontakty na podobně smýšlející lidi.
Karel Bacílek se tak setkal s Borisem Kovaříčkem, který vedl ilegální skupinu Šeřík. Postupně vznikla rozvětvená ilegální skupina Pravda vítězí, kterou ale v podstatě řídil pplk. Josef Hruška. Ten po dohodě se svými nadřízenými naplánoval ozbrojený puč na únor 1949, tedy na první výročí komunistického převratu. Provokační hra trvala několik měsíců, až na konci prosince roku 1948 při mohutné vlně zatýkání bylo zatčeno téměř dvě stě osob, mezi nimi i generál Karel Kutlvašr, někdejší vojenský velitel Pražského povstání. Karel Bacílek byl zatčen 17. prosince 1948. Při brutálních výsleších, jimž byl podroben, z něj vyšetřovatelé StB vymlátili doznání o protistátní činnosti. Vzhledem k množství zatčených nebylo v silách vyšetřovatelů ani soudců zabývat se všemi obžalovanými najednou, takže je rozdělili do několika skupin, žalovaných a souzených samostatně. Karel Bacílek byl vyšetřován ve třináctičlenné skupině, v jejímž čele stanul generál Karel Kutlvašr. Hlavní líčení proběhlo před senátem Státního soudu v Praze na Pankráci ve dnech 12.–16. května 1949. Prokurátor, generál justiční služby Jan Vaněk, všechny zažaloval z velezrady a čtyři z nich ještě z vyzvědačství. Karel Bacílek byl za zločin velezrady a vyzvědačství odsouzen k trestu smrti, dále ke ztrátě čestných práv občanských a ke konfiskaci celého jmění. Boris Kovaříček a Josef Hruška, kterého se mezitím nadřízení rozhodli zbavit, byli odsouzeni ke stejnému trestu, generál Kutlvašr dostal doživotí. Karel Bacílek byl popraven spolu s ostatními na dvoře pankrácké věznice 24. května 1949.
Z šedesáti šesti obžalovaných, kterých se dotkl politický proces v roce 1949, byla více než polovina mladých lidí, většinou studentů ve věku od 17 do 26 let.
Násilnou smrt studenta Karla Bacílka, který bydlel na Novém Městě v Trojické ulici 387/2 , připomíná pamětní deska na tomto domě.
Datum vytvoření: 20.7.2018 16:08
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba