Ilja Hurník

Ilja Hurník (Vinohrady)

Skladatel, klavírista, spisovatel, pedagog a hudební popularizáto.

Narodil se 25. 11. 1922 v Porubě (Ostrava-Poruba), zemřel 7. 9. 2013 v Praze

 

Narodil se v rodině učitelů Komponovat začal v 11 letech a některé skladby mu i vyšly tiskem. V té době byl podporován německy píšící spisovatelkou a básnířkou Marií Stonou, na jejímž zámku v Třebovicích ve Slezsku často pobýval a rovněž vystupoval jako klavírista.

Vystudoval gymnázium v Ostravě. V roce 1938 musela rodina utéct před sudetským záborem do Prahy. Zde pokračoval ve studiu u klavíristy Viléma Kurze, jeho dcery Ilony Štěpánové-Kurzové a skladatele Vítězslava Nováka. Po konzervatoři studoval na AMU, kterou dokončil v roce 1952. Jako pianista často vystupoval v zahraničí, vynikal interpretací Clauda Debussyho a Leoše Janáčka. Vystupoval spolu s Pavlem Štěpánem, s nímž se zasloužili o renesanci čtyřruční hry na klavír.

V letech 1957–76 působil jako sólista Státní (později Janáčkovy) filharmonie Ostrava. Zde získal i zkušenosti z výchovných koncertů pro mládež, které zužitkoval v kompletu Umění poslouchat hudbu a v další hudebně popularizační činnosti. Od roku 1970 pedagogicky působil na pražské konzervatoři, později i na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě a na Ostravské univerzitě.

Hurník zkomponoval řadu skladeb, od dětských klavírních drobností přes písně a sbory, skladby komorní a pohádkové melodramy až po kantáty, balety, opery a symfonii. Stylově vycházela Hurníkova hudba z neoklasicismu. Motivy svých skladeb čerpal z lidové slezské intonace, později také z antických a biblických námětů.

Ve spisovatelské oblasti proslul svými knihami povídek (Trubači z JerichaKapitolské husy), psychologickými sondami skrytými do příběhů ze světa hudby. Na své mládí vzpomíná v memoárech (Dětství ve Slezsku). Hurníkovy knížky se těší velké přízni čtenářů pro svůj jemný moudrý humor i jazyk a vytříbenou formu. Jako dramatik se prosadil v rozhlasových hrách, pro rozhlas vytvářel pořady o hudbě.

Byl držitelem řady ocenění, např. Komenského medaile ministerstva školství, zlaté medaile AMU nebo Ceny Classic Českého hudebního fondu. V roce 2007 obdržel Státní vyznamenání za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.

Zemřel 7. září 2013 ve věku 90 let. Je pohřben na Vyšehradském hřbitově v hrobě se svým švagrem Petrem Ebenem. V Praze 2 nese jeho jméno Základní umělecká škola Ilji Hurníka ve Slezské ulici. Je po něm rovněž pojmenována planetka: Asteroid 16929 Hurnik (1998 FP73, astronom P. Pravec), která obíhá mezi Marsem a Jupiterem. Syn Lukáš Hurník (nar. 1967) je rovněž hudebníkem a skladatelem, působí v Českém rozhlase. Hurníkovými synovci jsou  bratři David, Kryštof a moderátor a herec Marek, známí z hudební skupiny Bratři Ebenové.

Galerie: 
Ilja Hurník
Ilja Hurník
Ilja Hurník
Ilja Hurník
Ilja Hurník
Ilja Hurník
Narození
25.11.1922
Úmrtí
7.9.2013 (90 let)
Katastrální území
Adresa
Slezská 21
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 34.9968" N, 14° 26' 36.3336" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 7.2.2024 12:49
Datum vytvoření: 4.2.2024 14:16

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?