Jelena Mašínová (Nové Město)

Spisovatelka, divadelní a filmová redaktorka, scenáristka, autorka rozhlasových her a třetí manželka dramatika Pavla Kohouta.

Narodila se 14. 10. 1941 v Praze.  

Jelena Mašínová je spisovatelka, divadelní a filmová redaktorka, scénáristka a autorka rozhlasových her se narodila 14. října 1941 v Praze.  Je manželkou dramatika Pavla Kohouta. V 60. letech byla redaktorkou divadelní a filmové redakce Orbisu, pak studovala dramaturgii na pražské FAMU. Po okupaci v roce 1968 nastal zákaz veškerého jejího publikování. Po podpisu „Charty 77“ byla vystěhována z pražského bytu.  

V roce 1978 byl manželům, jež se přátelili s  Václavem Havlem a dalšími disidenty, povolen roční pracovní pobyt v Rakousku. Po jeho skončení jim však komunistický režim znemožnil návrat do vlasti a přišli protiprávně o čs. občanství. Usídlili se ve Vídni a roku 1980 získali občanství rakouské, takže mohli opět cestovat do Československa. 

Spisovatelka Jelena Mašínová je coby autorka syrová, autenticky lidská a uvěřitelná. Díky ní se seznámíte s osudy obyčejných československých lidí, kteří stojí na prahu mnoha vnitřních, zdánlivě banálních rozhodnutí, která v nich vyvolávají pocity existenciální úzkosti. Stojí mezi dvěma světy, aniž by věděli, kam se vydat. Mezi svobodou a bezpečně svazující poslušností, mezi láskou a neláskou, mezi začátkem a koncem.  

Mezi její nejznámější porevoluční díla právem patří strhující šestidílný televizní román Konec velkých prázdnin, kde je spoluautorem scénáře také Pavel Kohout. Vypráví o dramatických osudech lidí při jejich dobrovolných či nucených útěcích za hranice komunistického Československa. Toto téma se Jeleny Mašínové osobně dotýkalo.  

U příležitosti jubilejních 70. narozenin Jeleny Mašínové vyšla v roce 2011 z iniciativy jejího muže Pavla Kohouta kniha Skrytá hvězda Jelena Mašínová. Na třech stovkách stran mapuje, připomíná a pro mnohé bezesporu i objevuje širokou autorskou tvorbu prozaičky a scenáristiky Jeleny Mašínové z 60. až počátku 90. let minulého století. Vedle krátkých povídek se tu setkáváme i s texty, které Mašínová napsala pro rozhlas (Levá a pravá, Smrt motýlů a Zvukový deník princezny Anny), televizi (7 zabitých) a divadlo (Ádeada).  

Jelena Mašínová žije s Pavlem Kohoutem od roku 1992 v Praze 2 (Masarykovo nábřeží).

 

 

Galerie: 
Narození
14.10.1941
Katastrální územíDatum poslední aktualizace: 25.9.2023 16:28
Datum vytvoření: 25.9.2023 15:21

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?