Gustav Oplustil

Gustav Oplustil (Vinohrady)

Dramaturg, scénárista, režisér a herec

Gustav Oplustil se narodil 2. srpna 1926, zemřel 21. října 2022 v Praze

Gustav Oplustil se narodil 2. srpna 1926 v Hranicích na Moravě, kde prožil svoje dětství spolu se čtyřmi sourozenci. Jeho otec, italský legionář, pracoval jako knihařský mistr ve Vojenské akademii. Druhá světová válka znemožnila Gustavovi studium na obchodní akademii v Přerově, proto se vyučil u svého strýce lazebníkem. Brzy se začal zajímat o herectví. Již ve svých devatenácti letech pracoval v Beskydském ochotnickém divadle s budoucími profesionály a setkal se s osobnostmi kulturního i politického prostředí, např. s Janem Masarykem.

Roku 1948 narukoval do Armádního uměleckého souboru v Praze, ve kterém působil jako scénárista a procestoval s ním celé Československo. Během vojny se také oženil (manželka Jarmila). V roce 1953 nastoupil do zájezdové skupiny Divadla československé armády na Vinohradech, kde pracoval pět let. Následně pracoval jako dramaturg estrádních a zábavných pořadů v Městském domě osvěty. Od roku 1963 pracoval v redakci zábavních pořadů Čs.televize, kde začal spolupracovat jako dramaturg mj. s režisérem Zdeňkem Podskalským. Práci dramaturga a scénáristy se úspěšně věnuje přes padesát let. Je autorem televizních pořadů, například Diskotéka pro starší a pokročilé, V Praze bejvávalo blaze, Kabaret „U dobré pohody“, Malé dějiny jedné rodiny a mnoha dalších. Vytvářel silvestrovské pořady, spolupracoval s Hudebním divadlem v Karlíně a s dalšími divadly. V roce 2002 byl uveden do pomyslné Dvorany televizní slávy TýTý.

Své osudy a celoživotní práci Gustav Oplustil popsal v knize Za humorem cestou necestou, která vyšla v roce 2009. Žil v Praze 2 na Vinohradech (Balbínova ul.).

Galerie: 
G.Oplustil_Za humorem...
Narození
2.8.1926
Úmrtí
21.10.2022 (96 let)
Katastrální územíDatum poslední aktualizace: 25.11.2022 11:28
Datum vytvoření: 15.4.2019 22:46

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?