Jaroslav Cihlář. Zdroj: Paměť národa

Jaroslav Cihlář (Vinohrady)

Legenda české cyklistiky, mistr světa, olympionik, pedagog, filosof. Zaváděl novinky v cyklistice a byl jejím propagátorem.

Narodil se 7. 4. 1924 v Praze, zemřel 2. 5. 2014 v Praze.

PhDr. Jaroslav Cihlář se narodil 7. dubna 1924 v pražských Nuslích. Vyrůstal s matkou a bratrem Evženem, otce ztratil ve čtrnácti letech. V mládí cvičil v Sokole atletiku, ale po zákazu Sokola v roce 1941 svoji energii zaměřil na kolo. Celý život byl vášnivým cyklistou - ať už jako závodník, trenér nebo popularizátor tohoto sportu.

Za války byl totálně nasazen v Německu. Během Pražského povstání v květnu 1945 organizoval cyklistické spojení mezi barikádami a sám jako spojka jezdil. V pražských bojích s fašisty během povstání zemřel jeho starší bratr Evžen. V poválečných letech studoval tělovýchovu v Paříži. Řadu let po 2. světové válce byl nejlepším československým dráhovým sprinterem. Stal se dvacetinásobným mistrem Československa v různých závodních kategoriích. Kvůli jeho neshodám s komunistickými autoritami nebyla československým cyklistům umožněna účast na letních olympijských hrách roku 1948 v Londýně. Závodil na několika mistrovstvích světa v různých disciplínách, z akademického mistrovství světa roku 1951 přivezl zlatou medaili. Jako jeden z prvních československých cyklistů se zúčastnil roku 1956 mistrovství světa v cyklokrosu. Na letních olympijských hrách roku 1956 v Melbourne obsadil páté místo v dráhové cyklistice a jeho svěřenci získali dvě stříbrné medaile. Teprve v roce 1966, ve 42 letech, se už coby dlouholetý trenér dráhařů rozloučil se závodní činností. V letech 1965 – 1968 trénoval československou reprezentaci a vedl naše cyklisty jako trenér v roce 1968 na olympijských hrách v Mexiku. Po dlouhá léta vedl cyklistické kurzy na Fakultě tělovýchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze.

Do Československa přivezl z Francie nejen novou cyklistickou techniku včetně galusek či obuvi, ale také hnutí AUDAX zaměřeného na skupinové překonávání extrémně dlouhých vzdáleností v časovém limitu (předchůdce Železného muže). Stál u zrodu naší výroby cyklistické obuvi i závodních kol Favorit. Žil na Vinohradech (Vinohradská ul.), byl známou postavou Prahy 2, protože až skoro do své smrti v 90 letech prakticky všude jezdil na kole. Byl propagátorem kola, jako dopravního prostředku ve městech.

Jaroslav Cihlář je autorem několika popularizačních knih a držitelem čestné ceny Fair Play, Rubínového srdce české cyklistiky a zlaté medaile Českého svazu tělesné výchovy za celoživotní dílo. Zemřel 2. května 2014 v Praze v 90 letech.

"Byl to velký a čestný člověk, navzdory všem příkořím ze strany komunistického režimu. Pro cyklistiku udělal strašně moc a ze všech, kteří jsme mu na FTVS prošli rukama, udělal rovné a čestné lidi," řekl o Jaroslavu Cihlářovi cyklista a trenér Pavel Vršecký.

Galerie: 
Jaroslav Cihlář. Zdroj: Paměť národa
Jaroslav Cihlář. Zdroj: Paměť národa
Jaroslav Cihlář. Zdroj: Paměť národa
Jaroslav Cihlář: Závodní cyklistika
Jaroslav Cihlář: Cyklistika pro každého
Narození
7.4.1924
Úmrtí
2.5.2014 (90 let)
Katastrální územíDatum poslední aktualizace: 25.11.2022 11:28
Datum vytvoření: 19.3.2022 21:05

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?