Anna Pollertová

Anna Pollertová (Vinohrady)

Aktivní bojovnice proti nacismu, tajemnice odbojové organizace Petiční výbor Věrni zůstaneme.

Anna Pollertová se narodila 7. května 1899 na Královských Vinohradech, popravena byla 19. ledna 1945 v Berlíně-Plötzensee.

Otcem Anny Pollertové byl vinohradský velkoobchodník Josef Baum. Její bratr byl pozdější zoolog, cestovatel a spisovatel Jiří Baum. Anna se provdala za Rudolfa Pollerta, s nímž jeden čas v Brazílii farmařila. Po návratu do Prahy se manželé věnovali podnikání. Po okupaci vlasti se Anna Pollertová okamžitě zapojila do odbojové činnosti, k čemuž jí napomohly kontakty z předválečné práce v Ženské národní radě. K práci v odboji ji přivedla JUDr. Milada Horáková, díky níž se dostala i do kontaktu s odbojovou skupinou RU-DA. V ulici Anny Letenské (do roku 1948 Ve Pštrosce, za války Pštros-Gasse) vlastnila dům čp. 34/7. V jejím bytě se odehrála řada schůzek odbojářů a před svým odchodem do zahraničí v lednu 1940 se zde ukrýval generál Jaroslav Čihák. Na schůzkách se v bytě setkávali Jaroslav Šimsa, Volfgang Jankovec, Karel Bondy, Josef Fischer a další. Anna Pollertová rovněž poskytovala odboji značné finanční částky. V ordinaci MUDr. Viktora Kaufmanna probíhaly od začátku okupace schůzky představitelů vedení odbojové organizace Petiční výbor Věrni zůstaneme. Hledaní odbojáři se ukrývali i v mansardě domu u profesorky Jiřiny Pickové a v bytě J. Kruchty byl umístěn rozmnožovací stroj.

Anna Pollertová byla zatčena gestapem 21. října 1941, uvězněna v budově bývalého Trestního soudu na Karlově náměstí čp. 6/20 a následně v září 1942 transportována do Říše. Dne 14. listopadu 1944 byla spolu s Josefem Fischerem, MUDr. Viktorem Kaufmannem a Karlem Bondym v Berlíně odsouzena k trestu smrti a popravena byla v Berlíně-Plötzensee dne 19. ledna 1945.

Na domě Anny Pollertové v ulici Anny Letenské čp. 34/7 je umístěna pamětní deska věnovaná dvaceti šesti odbojářům Petičního výboru Věrni zůstaneme.

Narození
7.5.1899
Úmrtí
19.1.1945 (45 let)
Katastrální území
Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 13.12.2022 11:43
Datum vytvoření: 14.5.2022 10:26

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?