Obraz J. E. Purkyně v Purkyňově ústavu (Foto M. Polák)

Jan Evangelista Purkyně (Nové Město)

Český učenec, fyziolog světového významu.

Jan Evangelista Purkyně se narodil 17. prosince 1787 v libochovickém zámku (mnoho pramenů uvádí 18. prosince 1787), zemřel v Praze na Novém Městě 28. července 1869. Dne 15. července 1869 byl povýšen do šlechtického stavu jako rytíř Purkyně.

Jeden z největších českých vědců pocházel z rodiny knížecího hospodářského úředníka. Věhlas Jana Evangelisty byl takový, že prý stačilo napsat adresu Purkyně, Evropa a pošta mu zásilku doručila. Jan Evangelista Purkyně po základní škole v Libochovicích, kde získal i hudební vzdělání, odešel jako chórista na Moravu do Mikulova, kde vystudoval piaristické gymnázium a na čas vstoupil do piaristického řádu. Poté učil ve Strážnici, Litomyšli, ale brzy jej touha po vyšších metách vedla k tomu, že opustil řád a začal studovat na pražské univerzitě. Po absolvování studií nastoupil na místo vychovatele v rodině barona Hildprandta, s jehož synem strávil delší dobu na hornické akademii ve Štiavnici. Začal se zajímat o přírodní vědy a ve svých šestadvaceti letech se vrátil na pražskou univerzitu studovat medicínu.  Po doktorátu v roce 1818 se věnoval především teorii a získával první věhlas zejména ve fyziologii. Plných 27 let působil ve Vratislavi. Zdejší univerzita mu vděčí za první fyziologický ústav v Evropě, který otevřel nejprve ve svém bytě, než ústav získal roku 1839 vlastní budovu. Domů na pražskou stolici fyziologie se Purkyně vrátil roku 1849. V nejtěžších dobách Bachova absolutismu přednášel česky. Nadšeně se zajímal o českou literaturu, kterou i překládal. Spolu s Vojtěchem Náprstkem pečoval o rozvoj českého průmyslu a podporoval vzdělání žen. Do češtiny překládal básně Schillerovy i díla Goethova.  Stál u zrodu dodnes vycházejícího časopisu Živa, který léta redigoval. Spoluzakládal Sokol, Hlahol, Uměleckou besedu, Spolek českých lékařů a další. Pocty a vyznamenání obdržené již za Purkyňova života jsou nesčetné, více než 50 učených společností celého světa jej učinilo čestným členem.

Na území Prahy 2 Purkyňova socha krášlí Karlovo náměstí, je po něm pojmenován ústav na Albertově, v němž se nachází i jeho pamětní deska s bustou a obraz a jeho pamětní deska je umístěna i v Lékařském domě. Pochován je na Vyšehradském hřbitově v hrobě č. 5-59, který zřídil spolek Svatobor. Jeho syn Karel Purkyně byl známým malířem a syn Emanuel Purkyně meteorologem.

Narození
17.12.1787
Úmrtí
28.7.1869 (81 let)
Katastrální území
Odkazy a literatura:
Kol.: Kdo byl kdo v našich dějinách do roku 1918, Libri, Praha 1993
Datum poslední aktualizace: 5.2.2023 9:16
Datum vytvoření: 6.4.2022 20:18

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?

Mohlo by vás zajímat