Sir Winston Churchill (Zdroj: internet)

Winston Churchill (Vinohrady)

Winston Leonard Spencer-Churchill

Britský politik, státník, malíř, spisovatel, nositel Nobelovy ceny za literaturu (1953).

Sir Winston Leonard Spencer-Churchill se narodil 30. listopadu 1874 na zámku Blenheim ve Woodstocku (Oxfordshire), zemřel 24. ledna 1965 v Londýně.

V anketě 100 největších Britů, kterou uspořádala BBC, aby v ní publikum určilo, koho považuje za největšího Brita všech dob, zvítězil Sir Winston Churchill jako britský premiér, který vedl Spojené království ve druhé světové válce.

W. Churchill se narodil na zámku Blenheim jako sedmý vnuk vévody z Marlborough, jeho otec byl politikem. Vojenskou kariéru začal v roce 1893 jako kadet na Královské vojenské akademii v Sandhurstu. Již jako podporučík se dostal v roce 1895 na Kubu, kde působil jako válečný dopisovatel a vojenský pozorovatel. Po dvou letech se zúčastnil bojů v severozápadním pohraničí Britské Indie a v roce 1898 bojoval v Súdánu, kde napsal i svou první knihu. O rok později se pokusil vstoupit do politiky, když za konzervativce kandidoval do Dolní sněmovny. Nebyl však zvolen, a tak odcestoval do jižní Afriky, aby se jako dopisovatel listu Morning Post zúčastnil druhé búrské války. Byl však zajat, ale podařilo se mu uprchnout a tajně přejet vlakem 500 km do portugalského Mosambiku. Za svůj statečný čin byl reaktivován a nastoupil do činné služby. Věhlas, který získal svým útěkem, mu pomohl, aby se po nových volbách v roce 1900 do Dolní sněmovny dostal. Jejím členem byl v letech 1900 až 1922 a 1924 až 1964. V roce 1904 přešel Churchill k liberálům a po jejich vítězství v roce 1906 nastoupil o rok později do funkce zástupce ministra kolonií. V roce 1908 byl jmenován ministrem obchodu, o dva roky později ministrem vnitra a v roce 1911 se stal prvním lordem admirality, tedy ministrem válečného námořnictva. V první světové válce se Británie snažila porazit Turecko při vylodění v Gallipoli na Dardanelách. Vylodění se však kvůli špatné koordinaci plánů námořnictva a pozemních sil nevydařilo. Po neúspěšné operaci v Turecku vznikla v Británii koalice liberálů a konzervativců, což mělo za následek odvolání Churchilla 18. května 1915 z postu prvního lorda admirality. Avšak po dvou letech, 16. července 1917, byl Churchill již novým premiérem jmenován ministrem pro výrobu válečného materiálu. Od poloviny roku 1919 byl ministrem války a o dva roky později ministrem kolonií. V roce 1922 padla Lloydova Georgova vláda, a tak Churchill přišel o post minstra a po prohraných volbách i o křeslo ve sněmovně. Meziválečné období jej zastihlo na venkovském sídle v Chartwell v Kentu a do povědomí veřejnosti vstoupil hlavně svými projevy v parlamentu. Churchill byl odpůrcem politiky ústupků Německu a je známý jeho výrok po podpisu Mnichovské dohody: „Anglie měla na vybranou mezi válkou a hanbou, zvolila hanbu a bude mít válku.“ Anglie vstoupila do války 3. září 1939. Následujícího dne se stal Winston Churchill opět prvním lordem admirality. V květnu následujícího roku se stal ministerským předsedou a 13. května 1940 pronesl ve sněmovně známá slova o „krvi, dřině, potu a slzách“. Churchillovi se podařilo po nástupu do úřadu soustředit na sebe všechny důležité funkce, aby mohl vést válku, provést přechod britského průmyslu na válečnou výrobu a zajistit zásobování Británie americkými důležitými materiály. Po vzniku aliance USA – SSSR – Velká Británie byla sice Británie vzhledem ke své velikosti nejslabším článkem, přesto britská armáda sehrála ve válce velice důležitou roli. Na konferencích v Teheránu, v Jaltě a v Postupimi se Churchillovi nepodařilo v nemocném Rooseveltovi získat silného partnera při vyjednávání se Stalinem, což mělo důsledek v poválečném uspořádání hranic a rozdělení sfér vlivu v Evropě.

Po válce Churchill odmítl titul vévody, který by mu zaručil členství v Horní sněmovně, ale zůstal vůdcem opozice v Dolní sněmovně jako horlivý zastánce evropské integrace. V roce 1951 jako předseda konzervativní strany získal většinu v parlamentu a obnovil přátelské vztahy s USA a zapojil se do vytváření „nové Evropy“. V červnu 1953 prodělal další záchvat mrtvice a se zdravotních důvodů pak 5. dubna 1955 odstoupil z funkce premiéra. Zemřel v Londýně o deset let později, 24. ledna 1965. Nobelovu cenu za literaturu obdržel v roce 1953 a v roce 2014 mu byl v České republice udělen in memoriam Řád Bílého lva civilní skupiny I. třídy.

V Praze na hranicích městských částí Praha 2 a 3 se nachází náměstí Winstona Churchilla a jeho jméno najdeme i na obchodně administrativním komplexu Churchill Square. Na náměstí se nachází Churchillův tři a půl metru vysoký pomník, kopie díla britského sochaře Roberta Jonese. Předloha této plastiky je od roku 1973 umístěna v Londýně na Parlamentním náměstí (a stejné sochy lze nalézt i v Oslu a New Orleansu). Pražská socha byla odhalena v roce 1999 za účasti britské premiérky Margaret Thatcherové.

W. Churchill (Světozor, 1926)
Narození
30.11.1874