Antonín Tureček (archiv Milpo)

Antonín Tureček (Vinohrady)

Český vinař a zahradník, vinohradnický odborník, správce vinice na Grébovce.

Antonín Tureček se narodil 8. 6. 1946 v Praze, zemřel 25. 10. 2011 v Praze.

Antonín Tureček se narodil v Praze v rodině bankovního úředníka 8. června 1946. Otec Karel Tureček vystudoval reálné gymnázium, matka Eva Turečková, roz. Šmídová, se vyučila zahradnicí. Do základní školy Antonín chodil v Praze 8 v ulici Nad Rokoskou a 2. stupeň ZŠ navštěvoval v ulici Na Korábě. Nyní je to Základní škola Bohumila Hrabala. Poté studoval v letech 1962–1966 Střední zemědělskou technickou školu v Mělníku, obor zahradnictví. Tato škola byla založena již v roce 1882 jako Vinařsko-ovocnická škola a vychovala řadu skvělých odborníků.

Po absolvování střední školy pracoval kratší dobu ve výkupu ovoce a zeleniny v Praze, pak nastoupil na vojnu. Základní vojenskou službu vykonával v Plzni u chemické obrany. V roce 1967 nastoupil jako mistr do vinařských sklepů v Nuslích. Tam pracoval přibližně šest let. Posléze se stal vedoucím proslulých vinic Salabka a Vinice sv. Kláry v Troji, patřícím podniku Sady, lesy a zahradnictví Praha.(SLZ hl. m. Prahy, nyní Lesy hl. m. Prahy).

V roce 1993 začal působit na vinici v  Havlíčkových sadech, která je všeobecně známá jako Grébovka.

Vinohrad má staletou tradici, první hrozny se zde sklízeli již ve 14. století. Jeho současná podoba ve svahu pod vilou pochází z konce 19. století.  Po první světové válce byla vinice v tak žalostném stavu, že se v roce 1926 uvažovalo o jejím zrušení a založení ovocného sadu. Byla však zachráněna, opravena a keře révy zmlazeny. Během 2. světové války byl však vinohrad poničen a opět pomalu chátral a v šedesátých letech byl do jeho prostoru téměř volný přístup. Do roku 1985 se o vinici staral podnik  Sady, lesy zahradnictví hl. m. Prahy, potom ji měl v pronájmu Český svaz zahrádkářů. Před rokem 1989 se zase uvažovalo o likvidaci a vysazení ovocných stromů, naštěstí v letech 1992–1993 se vše změnilo, když vinici dostala do péče městská část Praha 2. Na její obnovu najala odborníka na slovo vzatého, vinařského mistra Antonína Turečka.

Antonín Tureček se v Grébovce stal správcem a pečoval o vinohrad sám jen se svou manželkou, pouze v době sklizně si přibíral na pomoc několik brigádníků. Prostor během pěti let osázel novými keříky, přesázel ho a postupně ho tak proměnil v krásnou vinici. Začal s vedením révy svislý kordon – vertiko, který připomíná historické vedení tzv. na hlavu. Plocha vinohradu měla rozlohu zhruba 1,5 hektaru. Pracovalo se zde a dodnes pracuje ručně, bez pomocí techniky. První novodobá sklizeň pod vedením pana Turečka se uskutečnila v roce 1997. Sklízelo se přibližně 10 až 12 tisíc kg hroznů. Díky jeho neúnavné péči a velkému nasazení se zde dochovaly původní klasické odrůdy révy, jako např. Müller-Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Rulandské modré apod. Začal vysazovat nové odrůdy Dornfelder a Hibernal, jimž se v Grébovce dobře daří. Pěstují se tu dodnes, navíc k nim v posledních letech přibyly ještě Neronet a novošlechtěná odrůda Souvignier gris.

V roce 2003 nechala městská část vybudovat pod dvouramenným schodištěm pod vilou přímo ve vinohradu tolik potřebné zázemí pro vinaře.

Celé Havlíčkovy sady i s vinicí byly v roce 1964 prohlášeny za nemovitou  kulturní památku.

Antonín Tureček byl dlouholetým členem Cechu českých vinařů a měl mnoho přátel v oboru. Byli jimi například prof. Vilém Kraus a jeho syn doc. Vilém Kraus, paní Krausová, Ing. Váňa z Chrámců, pan Kušina ze Školního statku Mělník, pan Podrábský z vinařství Lobkowitz v Roudnici nad Labem a další. Jeho víno bylo několikrát oceněno, dokonce i za hranicemi ČR. Během podzimního vinobraní míval svůj stánek s vínem na náměstí Míru. V roce 2002 Ant. Tureček zpracoval návrh výsadby nové Vinice Vyšehradské kapituly, která byla založena v zahradě děkanství na Vyšehradě. Pracoval neúnavně až téměř do konce života. Zemřel 25. října 2011 a je pochován na hřbitově v Ďáblicích.

V hospodaření na vinici a výrobě vína nadále pokračuje jeho rodina, dcera Ing. Iveta Bulánková a Pavel Bulánek, oba zkušení vinohradníci.

Galerie: 
Víno z Grébovky (foto M. Polák)
Pohled do vinice (foto M. Polák)
Narození
8.6.1946
Úmrtí
25.10.2011 (65 let)
Katastrální území
Adresa
Havlíčkovy sady
Rybalkova
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 8.0544" N, 14° 26' 53.0304" E
Havlíčkovy sady Praha 2
Česká republika
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 17.9.2023 17:07
Datum vytvoření: 30.10.2020 19:24

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?