Tomáš Lom (Vinohrady)
Letec RAF, radista, absolvent Matematicko-fyzikální fakulty, zaměstnanec Tesla-VUVET. Tomáš Lom se narodil 1. srpna 1924, zemřel 23. června 2021.
Tomáš Lom se narodil 1. srpna 1924 v rodině očního lékaře Arnolda Löwensteina. Je židovské národnosti. Rodina pak žila v Praze až do okupace v roce 1939. Bydlela v Trojické ulici č. 2, posléze na Vinohradské (tehdy Fochově) třídě 21. Otec měl v domě svou ordinaci, kam za ním docházeli například i generál Jan Syrový, nebo hudební skladatel Jaroslav Kvapil či Jaroslav Ježek. Matka vystudovala lingvistiku a medicínu, ale již po narození Tomášova staršího bratra Valtra v roce 1919 zůstala doma. Kolem roku 1925 zemřela na otravu krve. Otec se podruhé oženil r. 1928 se svou asistentkou a měl ještě syna Bedřicha. Rodina žila spokojeně až do příchodu fašismu
Tomáš Lom vzpomíná na dobu po podpisu Mnichovské dohody v roce 1938: „U otce v ordinaci se potkávali emigranti z Německa, kteří utíkali pokud možno co nejdál od střední Evropy, a tak i otec viděl, že musí hledat budoucnost v exilu. Rozhodl, že rodina bude v Anglii ve větším bezpečí.“ Postupně odešli bratr Valtr, Tomáš a posléze následoval své syny i otec. Otcova manželka Anna a bratr Bedřich však zůstali v Praze, rodiče se rozvedli a Bedřich byl r. 1944 vyloučen z gymnázia.
Tomáš opustil Prahu ve čtrnácti letech sám vlakem, dne 12. března 1939, tři dny před příchodem nacistů. Jel přes Německo, Francii a Holandsko, pak lodí do Anglie. Studoval zde střední školu, r. 1940 nastoupil na Přírodovědeckou fakultu univerzity v Glasgow, obor matematika a fyzika. Za dva roky obdržel titul bakalář. Studium ukončil a chtěl sloužit u letectva, proto se přihlásil na československé ambasádě v Londýně. Nejprve byl přidělen k pozemnímu vojsku v Cholmondeeley, v roce 1943 byl poslán do základního tábora RAF na výcvik radiooperátorů v Cranwellu. Po pěti měsících se stal palubním radistou-radiomechanikem s hodností seržanta. Následoval výcvik střelců v Barrow-in-Furness, který v prosinci 1944 dokončil. Pak byl přidělen k 311. československé bombardovací peruti RAF pobřežního letectva (Coastal Command). Tomášův první a zároveň i poslední operační let byla hlídka mezi Norskem a Islandem. Let trval 13 hodin, za špatného počasí a se silou větru okolo 100 km/h. Krátce na to byl Tomáš přeložen k jednotce 111. OTU Nassau, Bahamské ostrovy. Velmi si přál zůstat u bombardérů, ale rozkaz musel být splněn. Jako zkušený radista měl zaučovat nováčky. Poté na letišti Oakes Field létal na letadlech B-25 Mitchell.
Do Prahy se Tomáš Löwenstein vrátil v srpnu 1945 v hodnosti rotného. Hned se hlásil na Matematicko-fyzikální fakultě UK. Dostal československou státní příslušnost a změnil si příjmení na Lom. V roce 1949 se oženil s Boženou Otmannovou a má s ní syna Jiřího a dceru Kateřinu. V roce 1951 získal titul RNDr., poté nastoupil do laboratoří závodu Tesla-VUVET. Při prověrkách po roce 1968 byl vyloučen z KSČ, a jak sám podotýká, naštěstí. Byl odvolán z pozice náměstka a stal se řadovým vědeckým pracovníkem. Tím zůstal až do odchodu do důchodu.
V posledních letech žil Tomáš Lom na okraji Prahy a věnoval se besedám s dětmi ve školách, ale i jinde. Doprováyela ho kamarádka Hana Bergmannová Klímová, dcera spisovatele Ivana Klímy.
Tomáš Lom zemřel 23. června 2021. V rámci Dne válečných veteránů na náměstí Míru byla jeho památka uctěna umístěním Davidovy hvězdy na pietním místě.
Datum vytvoření: 30.10.2020 19:04
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba