Zina Freundová (Vinohrady)
Překladatelka, signatářka Charty 77, členka Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných
Mgr. Zina Freundová se narodila 7. března 1950 v Praze.
Byla komunistickým režimem vyloučena ze studií perštiny na Filosofické fakulty UK těsně před jejich dokončením. Důvodem byla aktivita v disentu a podpis Charty 77 již v prosinci roku 1976 – byla mezi prvními signatáři. Zina Freundová patřila mezi nejaktivnější postavy českého protikomunistického hnutí, podílela se na činnosti distribuční sítě INFOCHu (Informace o Chartě) a byla členkou VONS (Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných), který byl založen v dubnu 1978.
Na přelomu 70. a 80. let 20. století probíhala tzv. Akce Asanace, která měla za cíl zbavit komunistický režim jemu nepohodlných nepřátel. Po zatčení tajnou policií, a jednom z nejbrutálnějších útoků StB vůči této signatářce Charty 77 přímo v jejím bytě v roce 1981, se nuceně vystěhovala se svým manželem do Velké Británie. Tam se živili dělnickými profesemi a trpěli velkým steskem po domově. I proto se krátce po Sametové revoluci v roce 1989 vrátili do rodné vlasti a do „své“ Prahy 2. Možným zadostiučiněním pro Zinu Freundovou může být to, že po roce 1989 byli přímí pachatelé této policejní akce odsouzeni k nepodmíněným trestům.
Mezi blízké přátele Ziny Freundové patří odpůrci komunistického režimu Jan Ruml nebo Petruška Šustrová. V cyklu České televize Ženy Charty 77 jí byl věnován samostatný medailonek. Nyní se Zina Freundová věnuje překladatelství z angličtiny a pracuje také jako její lektorka.
Čestné občanství MČ Praha 2 uděleno 13. září 2018.
Datum vytvoření: 11.2.2019 16:47
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba