NP2-2022-08

Zajímavosti v Novinách Prahy 2, srpen 2022

Měsíčník Noviny Prahy 2 přináší zajímavé články na téma kultura a historie. Tématem červencového čísla jsou opět parky, tentokrát však z pohledu rekonstrukcí a péče o zeleň. Svůj prostor má i příprava komunálních voleb. Nicméně, i tak najdeme v srpnovém čísle obvyklé články jako představení dalšího čestného občana Karla Benetky, okénka s pozvánkami na Vyšehrad či do Novoměstské radnice, tradiční klubové rubriky, stránky o kultuře, výlety do historie a fotosoutěž. Čtenáři Novin i Encyklopedie si tak mohou rozšířit obzory poutavými články v obou médiích Prahy 2. Doporučujeme:

Pozn.: Uvádíme též odkazy na hesla Encyklopedie, která souvisejí s články v Novinách Prahy 2.

str. 1 – TITULNÍ

• Léto v parcích na Dvojce nedovolí zažívat nudu. Článek uvozující témapéče o parky, prezentované dále na str. 8 a 9.

Encyklopedie: téma Parky (štítek)

str. 5 – ŽIJÍ MEZI NÁMI

• Karel Benetka: Nikdy jsem nelitoval, že jsem odsoudil srpnovou okupaci. Představení známého kreslíře, malíře, ale i spisovatele, který se stal čestným občanem Prahy 2.

Encyklopedie: Karel Benetka

Str. 8 a 9 – TÉMA

• Zelený kolorit Prahy 2 vytvářejí její parky. Mapa a informace o rekonstrukci našich parků. Již provedené nebo probíhající, včetně zajímavostí a novinek.

Encyklopedie: téma Parky (štítek)

str. 10 a 11– KULTURA

• Výstavy, Kina, Akce, Divadla, Koncerty,
    Okénko do Novoměstské radnice, Vyšehradské okénko

Kulturní a společenské akce, na které se můžeme přijít podívat.
  • Hrozny zrají, Vinobraní na Grébovce se blíží. Avízo tradiční akce, která bude na konci září. I s kvízem.
  • Tip redakce – Pouť Fidlovačka. Pozvánka na akci, která bude na Folimance 27. a 28. srpna.
  • Dvojka pro přátele kultury. Klubová rubrika. Obvyklé ohlédnutí, plány na aktuální měsíc a kvíz.
  • Václav Voska - z Encyklopedie Prahy 2. Medailonek slavného herce, který žil na Vinohradech.

Encyklopedie: Vinobraní na Grébovce. Pouť Fidlovačka. Pouť Fidlovačka 27.-28. srpna 2022 (pozvánka). Doplňovačka na srpen 2022. Václav Voska.

str. 13 – VÝLETY DO HISTORIE

• Dnes z Havlíčkovýxh sadů – psalo se před sto lety. Článek M. Frankla s úryvky z dobového tisku.
  • Když koně vládli pražským ulicím…. Článek J. Dvořáka, který nejen fotografií připomíná dobu, kdy se na náplavce plavili koně a ulicemi místo aut jezdily drožky.
  • Od srpnové okupace uběhlo již 54 let. Připomínka událostí z 21. srpna 1968.
  • Výročí měsíce srpna. Výběr z kulatých a půlkulatých výročí podle Encyklopedie.

Encyklopedie: Havlíčkovy sady, Historické střípky (štítek). Boj o rozhlas 1968, Osobnosti a výročí měsíce srpna.

str. 16 - KALEIDOSKOP

• Fotosoutěž - zaměřená na kulturu a historii Prahy 2. Správná odpověď z minulého čísla: Pamětní deska Františka Ženíška na nároží domu v Žitné a Štěpánské.

Encyklopedie: František Ženíšek (osobnost), František Ženíšek (pamětní deska)

Více v Noviny Prahy 2, srpen 2022 (PDF, komplet)

Datum poslední aktualizace: 5.8.2022 15:24
Datum vytvoření: 4.8.2022 21:33