Výstava Bratři Čapkové - Nerozlučná dvojice

Výstava na radnici Prahy 2: Bratři Čapkové – Nerozlučná dvojice (Vinohrady)

V přízemí radnice na nám. Míru je instalována výstava Bratři Čapkové – Nerozlučná dvojice. Výstava připomíná, se zpožděním kvůli covidu, loňské 130. výročí narození Karla Čapka a 75. výročí úmrtí Josefa Čapka.

Výstavu připravilo Kotěrovo centrum architektury s podporou Prahy 2. Autorem je Hasan Zahirović, člen výboru Společnosti bratří Čapků. Sám autor poznamenal při komentované prohlídce 14. října, že umístění výstavy je velmi příhodné. Radnice Prahy 2 a náměstí Míru jsou místa úzce spjatá se životem bratří Čapků. Karel Čapek se totiž v srpnu 1935 právě na této radnici oženil s Olgou Scheipflugovou, Josef Čapek měl svatbu v roce 1929 v protějším kostele sv. Ludmily a oba bratři působili v Městském divadle na Královských Vinohradech, dnešním Divadle na Vinohradech.

Celkem 14 bohatě ilustrovaných panelů pokrývá témata s výmluvnými názvy: Bratři Čapkové (úvod), Rodiče, Prarodiče, Krajem Devatera pohádek (Podkrkonoší a Východní Čechy), Čapci v Paříži, Společná tvorba, Robot, Městské divadlo Královské Vinohrady, Měl jsem psa a kočku, Orava, Odboj v třicátých letech, ale též Dvojdům v dnešní Praze 10 či Pátečníci a Hovory s TGM.

Dílo bratří Čapků si později získalo mezinárodní věhlas a můžeme být pyšní nejen na to, že Čapkové dali světu slovo robot. Bohatá tvorba i čestnost a smysl pro pravdu celé rodiny jsou odkazem a inspirací i pro dnešní dobu. „Bratři Čapkové žili poměrně krátce, avšak jejich tvorba byla velmi bohatá a rozmanitá. Světové literární a výtvarné dějiny nezaznamenaly takový příklad sourozenců, kteří by svým talentem bojovali pro dobro národa – Karel Čapek svými díly v písemné podobě a Josef Čapek politicko-satirickými kresbami a obrazy“ uvádí k výstavě její autor.

Výstavu je možno shlédnout v přízemí Úřadu MČ Praha 2 v prostoru za infocentrem do 30. listopadu - výstava byla o měsíc prodloužena (původně do 29. října). Vřele doporučujeme. Kdo jste neviděli, neváhejte a přijďte se podívat!

Výstava Bratři Čapkové - Nerozlučná dvojice

Umístění: Úřad MČ Praha 2, přízemí (za infocentrem)

Termín: Prodlouženo do 30. listopadu 20251 (původně do 29. října)

Datum poslední aktualizace: 1.11.2021 21:34