Dr. Milada Horáková roz. Králová, rodačka z Královských Vinohrad (Vinohrady)

Dr. Milada Horáková, se stala symbolem statečnosti v boji proti totalitě i obětí zvůle komunistického režimu. V těchto dnech si celá země připomíná 70. výročí její justiční vraždy. Události, na kterou nesmíme zapomenout. Jistě jste o tom již mnohé četli. Víte ale, že značnou část života prožila v dnešní Praze 2, kde se nacházejí také významné památníky připomínající odkaz Milady Horákové i dalších obětí totalitních režimů?

Královskými Vinohrady po stopách Milady Horákové

 • Narodila se 25.12.1901 jako Milada Králová na Královských Vinohradech. V dnešní Rumunské č. 18/22, roh ulic Rumunská (dříve Vávrova) a Bělehradská (dříve Havlíčkova).
 • Rodina Králových ctila masarykovské ideály a byla katolického vyznání. Milada byla 4. ledna 1902 pokřtěna v kostele sv. Ludmily na náměstí Míru  (dříve Purkyňovo).
 • Královi se hned po dostavění Vinohradského divadla v roce 1907 (Městské divadlo Královských Vinohradů) stali jeho pravidelnými návštěvníky i s dětmi. Účastnili se též bohatého společenského života v blízkém Národním domě.
 • Ve školním roce 1913/14 Milada začala navštěvovat první ročník dívčího reálného gymnázia školských sester (dnes Arcibiskupské gymnázium) na Korunní třídě.
 • V roce 1914 došlo v rodině Králových k tragické události. Dne 7. června v dúsledku spálového onemocnění zemřel mladší bratr Jiříček a den na to starší sestra Marta. Do hrobu na Vinohradském hřbitově v oddělení 47. byli uloženi ve stejný den.
 • Po této události se Královi přestěhovali do jiného bytu v blízkosti Havlíčkových sadů, do domu U Havlíčkových sadů č. 9. Zde se Královým narodila další dcera Věra, s níž Milada do blízkého parku chodívala.
 • Poté, co na 1. máje 1918 Milada přihlížela protestnímu průvodu vojáků odmítajících návrat na frontu a projevila s nimi své sympatie, musela po udání opustit gymnázium v Korunní a podařilo se jí přestoupit na dívčí lyceum všší reálné gymnázium ve Slezské ulici (Slezská 68). Zde maturovala a obdržela vysvědčení dospělosti 7. června 1921.
 • Po seznámení s Bohuslavem Horákem a jeho rodinou evangelického vyznání, která bydlela v domě Na Šafránce 2, přestoupila na evangelickou víru. Milada a Bohuslav byli oddáni v Českobratrském evangelickém sboru na Královských Vinohradech (Korunní č. 60) dne 15. února 1927.
 • Horákovi se pak přestěhovali na Smíchov do ulice Nad Santoškou č. 6, ale na Královské Vinohrady se vraceli ke svým rodičům až do doby, než nadešel krutý čas německé okupace a potom komunistické nadvlády.
 • Milada Horáková se zapojila od roku 1939 do protinacistického odboje. Byla členkou vedení odbojové organizace Petiční výbor Věrni zůstaneme. Spolupracovala s Annou Pollertovou, v jejímž domě v ulici Anny Letenské 7 se konaly schůzky výboru. Milada Horáková byla nacisty zatčena a vězněna. Válku a nacistickou totalitu přežila, o život ji však připravila ta druhá, komunistická. Spolu s dalšími odsouzenými byla ve vykonstruovaném procesu obětí justiční vraždy spáchané komunistickým režimem. Byla popravena oběšením 27. června 1950 v Pankrácké věznici.

Připomínky Dr. Milady Horákové v současné Praze 2

 • Na Vyšehradském hřbitově se nachází symbolický hrob (kenotaf) Milady Horákové a všech obětí a odpůrců totalitních režimů. Správné místo uložení ostatků Milady Horákové není spolehlivě prokázáno.
 • V zahradě Ztracenka nad Albertovem stojí od října 2018 kamenný pomník obětem dvou totalitních režimů, jejichž symbolem je Dr. Milada Horáková. Zřízení pomníku realizoval Klub Dr. Milady Horákové ve spolupráci směstskou částí Praha 2.
 • K výročí 30 let činnosti Klubu Dr. Milady Horákové, jehož vznik byl iniciován v prosinci 1989 v někdejším hotelu Kriváň v Praze 2, byla v Úřadu MČ Praha 2 zahájena 2. března 2020 výstava připomínající osobnost Milady Horákové, činnost klubu i jeho spolupráci s Prahou 2. Výstava trvá do konce června. O výstavě byl natočen a zveřejněn krátký videodokument
 • U příležitosti 70. výročí popravy Milady Horákové se městská část Praha 2 připojila k manifestu občanského sdružení Dekomunizace, které svými nenásilnými veřejnými akcemi připomíná zločiny komunismu. Na budovu Úřadu městské části Praha 2 byl umístěn tematický banner. K výzvě se radnice připojila i na svých webových stránkách a na sociálních sítích.

Zpracováno s využitím podkladů Zory Dvořákové, autorky knihy To byla Milada Horáková,
 a dalších podkladů MČ Praha 2.

 

Katastrální územíDatum poslední aktualizace: 5.8.2022 15:24
Datum vytvoření: 23.6.2020 16:37

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?

Mohlo by vás zajímat