Využijte Encyklopedii v době karantény: I. Proměny v čase na mapách

Sedíte doma, vycházíte pouze na nákup a za nejnutnějším. Chcete zajímavé tipy jak se zabavit a zároveň poučit? Nabídneme Vám postupně sérii tipů na zajímavé informace a nástroje v Encyklopedii Prahy 2. Začneme cestováním v čase pomocí různě starých map.

Stará moudrost praví, že obrázek je lepší než tisích slov. Proto jsme se již v na konci minulého roku inspirovali mapami publikovanými IPR na stránkách projektu Dvě Prahy a facebookovou stránkou Praha na starých mapách. Vybrali jsme osm oblastí Prahy 2. Pracovníci odd. územního rozvoje ÚMČ Praha 2 připravili mapové výřezy z celkem patnácti různě starých map a ortofotomap (z leteckých snímků). Webmasteři Encyklopedie vyvinuli nástroj na obsluhu a redakční tým doplnil komentáře a odkazy na související hesla Encyklopedie.

Zpracované jsou tyto oblasti:

Vyzkoušejte! Je nesmírně zajímavé vidět, jak se město proměňovalo, jak rostla a houstla zástavba, ale třeba i jak se  proměňovaly názvy ulic a náměstí nebo dopravní řešení.

V hlavním grafickém okénku si můžete hrát s překrýváním Vámi vybraných dvojic map různého stáří. Stačí zvolit u náhledů pomocí ttlačítek Levá a Pravá. V levém sloupci vedle mapy najdete výběr hlavních doporučených hesel, která souvisejí s oblastí zachycenou v mapě Ve vlastním textu i dole pod Galerií pak najdete odkazy na další hesla, která by Vás mohla zajímat.

A pokud Vás zajímá celá Praha, v levém sloupci níže najdete odkazy na projekt Dvě Prahy a zmíněnou stránkou na facebooku. Doporučujeme i článek na webu CAMPUJ.ONLINE o tom, jak se Praha změnila za posledních 200 let. Na jehož konci najdete též odkaz na záznam přednášky historičky Martiny Koukalové. IPR touto službou také vychází vstříc uživatelům v nouzové době, kdy se přednášky musí obejít bez publika.

Příště: II. Proměny v čase na fotografiích.

Datum poslední aktualizace: 25.3.2020 12:58
Datum vytvoření: 25.3.2020 12:04