Zvětšit mapu
Zmenšit mapu
Božena Němcová

200 let od narození Boženy Němcové a její památka v Praze 2 (Nové Město)

Dne 4. ledna si celá země připomíná výročí 200 let od narození slavné spisovatelky Boženy Němcové. Její památku si připomínáme i v Praze 2. Tím spíše, že na Novém Městě žila a napsala Babičku, na Vyšehradě je pak pochována.

Slavná česká spisovatelka doby obrození, autorka povídek z venkova a pohádek neměla lehký život, ale zanechala nesmrtelné dílo. Vždyť kdo by neznal její Babičku, že?  Narodila se ve Vídni, vyrůstala v Ratibořicích u České Skalice a později ji osud zavál do Prahy. Žila ve velké bídě a vzhledem k nedostatku peněz se často stěhovala. V Praze např. mezi ulicemi Ječnou, Štěpánskou, Vyšehradskou, Řeznickou, Vodičkovou a nakonec Na Příkopě, kde pro úplné tělesné a duševní vyčerpání ve 42 letech zemřela (v domě U tří lip, Na Příkopě 854/14). Po celé zemi jsou po ní pojmenovány ulice či náměstí, stojí v nich její sochy a jsou instalovány pamětní desky.

V Praze 2 má Božena Němcová pamětní desku v Ječné 516/28, kde napsala převážnou část Babičky. dále Vyšehradské ulici 1378/45, kde posléze slavné dílo dokončila.  Spisovatelka je pochována ja Vyšehradském hřbitově. Jméno spisovatelky nese v Praze 2 ulice Boženy Němcové. Od 4. února 2020 ponese její jméno i nově otevřený Sál Boženy Němcové v Knihovně na Vinohradech, slavnostně otevřený právě četbou z Babičky. .

Katastrální územíAdresa
Datum poslední aktualizace: 3.2.2020 15:06