Praha 2 má tři nové národní kulturní památky spojené s úsilím za svobodu a demokracii

Vláda ČR schválila na konci října pro sedm objektů status Národní kulturní památky (NKP). V souvislosti s 30. výročím listopadových událostí byly vybrány objekty, které symbolizují úsilí a boj za svobodu a demokracii ve 20. století.

Tři se sedmi objektů, jsou na území Prahy 2:

  • Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. V kostele zahynuli 18. června 1942 při přestřelce s  němci parašutisté, kteří se zde ukrývali po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha.
  • Hlávkova studentská kolej v Jenštejnské ulici. Kolej je symbolem úsilí studentů za svobodu. Bydlel zde Jan Opletal, který byl smrtelně zraněn při protestech proti německé okupaci 28. října 1939.  
  • Budova Českého rozhlasu (dříve Československého) na Vinohradské. U budovy rozhlasu se o svobodu bojovalo v květnu 1945 s němci a v srpnu 1968 s okupačními sovětskými vojsky.

Všechny tři objekty byly dosud chráněny jako nemovité kulturní památky.

Dalšími novými národními kulturními památkami jsou hrobka prvního prezidenta Tomnáše Garrigua Masaryka v Lánech, hrobek Jana Palacha na Olšanských hřbitovech, náhrobek Jana Zajíce ve Vítkově a  Larischova vila v Pardubicích. Rozhodnutí vlády o nových památkách nabude platnosti 15. den od uvedení ve Sbírce zákonů. Národní kulturní památky tvoří nejvýznamnější část kulturního bohatství ČR a vztahuje se na ně přísnější ochrana než na kulturní památky

Počet NKP v Praze 2 se tak zdvojnásobil za tří na šest. Těmi třemi dosavadními NKP byly: Novoměstská radnice, Klášter Benediktýnů Na Slovanech (Emauzské opatství) a pevnost Vyšehrad.

Galerie: 
Datum poslední aktualizace: 8.11.2019 21:10
Datum vytvoření: 8.11.2019 20:59

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?