Studentský domov, Albertov 7/3a (Nové Město)
Poněkud skromně stojí stranou v ulici Albertov budova menzy Univerzity Karlovy, bývalý Studentský dům. Téměř po sto letech ustoupí novému vědeckému kampusu a na místě dřevěné budovy s kamennou podezdívkou vyrostou výzkumná centra Biocentrum a Globcentrum.
Historie
Nenápadná budova menzy UK v albertovském univerzitním areálu působí ve stínu majestátních univerzitních ústavů trochu jako Popelka. A vlastně se nenachází ani přímo v ulici Albertov, ale jakoby zastrčená poněkud stranou od hlavní albertovské ulice. U zrodu Studentského domova, což bylo původní poslání budovy, stála mezinárodní křesťanská sdružení mladých lidí Young Women´s Christian Association (YWCA) a Young Men´s Christian Associatin (YMCA). Na financování projektu se podílela vedle organizace YMCA i univerzita v americkém státě Georgii ve městě Columbus. Záhy byla postavena provizorní dřevěná budova s kamennou podezdívkou o půdorysu písmene U. V roce 1921 vybudovaný Studentský domov, připomínající vzdáleně americké bungalovy, skutečně nabídl studentům, a to i zahraničním, nový domov. Sloužil tedy jako vysokoškolská kolej, studovna či knihovna s čítárnou. Studenti zde měli přednáškové sály, klubovní místnosti, jídelnu, kavárnu, ale i lázně a ambulance. Mohli zde vést kulturní, společenský a spolkový i sportovní život. Nacházely se zde pingpongové a kulečníkové stoly. V prvním roce Studentský dům poskytl své služby šesti tisícům studentů. O dva roky později byla proto stavba rozšířena přístavbou bočních křídel. Studentský dům sloužil studentům do roku 1935, kdy stará budova už nemohla konkurovat nově vystavěným vysokoškolským kolejím a menzám. Albertovskou menzu převzala do správy Česká akademická beseda, která ji provozovala i nadále. Po uzavření vysokých škol Němci se objekt stal sídlem kanceláře Výboru pro pomoc uprchlíkům, kteří zde hledali azyl po příjezdu do Prahy z obsazeného pohraničí. Po válce byla obnovena činnost menzy, která je v provozu do dnešních dnů (leden 2020).
Budoucnost
V současnosti se zde vedle Menzy UK nachází i jedna z poboček Ústavu jazykové odborné přípravy UK. Přesto dny Studentského domova, který vznikl původně jako provizorní stavba a „dožil“ se téměř stovky let, jsou patrně sečteny. Padlo totiž rozhodnutí vybudovat na místě provizoria nový výzkumný kampus.
Architektonickou soutěž na výstavbu dvou výzkumných center (nazvaných Biocnetrum a Globcentrum) na pražském Albertově vypsala Univerzita Karlova 1. září 2015. Výzkum Biocentra bude zaměřen na poznávání živých systémů pro potřeby lidského zdraví, nových biotechnologií a ochrany biodiverzity. Výzkum Globcentra se bude věnovat jednotlivým aspektům globálních změn. Kapacita obou budov bude téměř 900 studentů, počet zaměstnanců obou center dosáhne 1200 osob. Otevření kampusu bylo plánováno na rok 2022. V soutěži zvítězil atelier Znamení čtyř - znameniiii.
Architekti
Atelier Znamení čtyř – architekti (znameniiii) založili v roce 1999 absolventi Fakulty architektury ČVUT Juraj Matula, Richard Sidej a Martin Tycar. Sídlí na Novém Městě v ulici U Půjčovny. Ateliér má za sebou celu řadu úspěšných staveb, z nichž se řada nachází v městské památkové zóně. Ambicí architektů byla nejen dostavba dvou vědecko-výzkumných center, která doplní sedm stávajících budov, ale i dotvoření celého území v rovině uličního parteru.
Název: Studentský domov
Umístění: Albertov 7-II/3a
Výstavba: 1921
Rozšíření: 1923
Demolice: 2024
Název nových objektů: Biocentrum a Globcentrum
Autoři nového projektu: Znamení 4-Architekti (Matula, Sidej, Tycar)
Nový projekt: 2017
Výstavba: 2020
Datum vytvoření: 30.1.2021 10:42
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba