Měšťanský dům U Sliveneckých, Ječná čp. 545/19 (Nové Město)
Průchozí dům č.p. 545/19 se sladovnou náležel Mikuláši Sliveneckému, kterému patřil i dům na nároží Karlova náměstí a Žitné a vedlejší dům v Ječné č.p. 546. Mikuláš Slivenecký byl známou osobností, která dala jméno nejen domu se sladovnou, ale i celé části přilehlé ulice.
Historie
Předchůdce dnešní stavby, z něhož se dochovaly gotické sklepy, se zmiňuje k roku 1376. Ve středověku byl dům rozšířen. Při renesanční přestavbě byly místnosti (až na trakt v průčelí) znovu zaklenuty. Dům byl přestavován i v době baroka (v letech 1660–1684) a klasicismu. Klasicistní úpravu navrhl inženýr a kreslíř u královského stavebního úřadu Václav Nademlejnský v roce 1813. Tehdy se jednalo o jednopatrový dům o osmi osách. V roce 1816 prodloužil Johann Fiala pravé křídlo, v roce 1859 se dům podruhé klasicistně přestavoval podle návrhu Johanna Ripoty. Před první světovou válkou byl dům podle projektu Františka Schlaffera zvýšen o třetí patro a bylo protaženo pravé křídlo se schodištěm. Secesní fasáda zůstala zachována od druhého patra, v přízemí a v prvním patře doznala změn podle návrhu Matěje Blechy z roku 1925, kdy zde vznikla metodistická modlitebna.
Stavba
Dům v Ječné ulici č.p. 545, stejně jako domy s ním sousedící směrem ke Karlovu náměstí, byl průchozí do Malé Štěpánské ulice. Řadový třípatrový dům má fasádu o osmi osách s výraznou římsou nad prvním patrem. Nad římsou jsou výrazné svislé ploché pásovitých dekorativních článků členících fasádu, nazývané lizény. Střední část fasády je v šířce čtyř os zvýrazněna atikou s masivními pylony a střešním pavilonem, které zdobí věnce a svislé žlábky neboli kanelury. Nad vstupními vraty je umístěna deska s nápisem: Evangelická církev metodistická, The United Methodist Church. Zadní fasádu průčelního křídla obíhají pavlače zasklené tabulkovým sklem. Hlavní průčelí v Malé Štěpánské ulici je pětiosé, v monumentálním novoklasicistním slohu využívajícím kombinace cihly a omítnutého zdiva. Střed fasády je zakončená atikou za vysokým řádem čtyř novoklasicistních sloupů. Čtyřosá dvoupatrová fasáda do dvora nese rysy funkcionalistického slohu.
Dům je podsklepen v průčelním gotickém dvoutraktu. Modlitebna je dvoutraktová, v ose přízemí rozdělena na dvě poloviny, se sály a hospodářskými místnostmi, v patře se nachází modlitebna.
Evangelická církev metodistická
Evangelická církev metodistická je křesťanská církev hlásící se k odkazu světového hnutí metodismu Zakladatelem tohoto hnutí byl anglikánský duchovní a křesťanský John Wesley (1703–1791). Ve svých počátcích byli metodisté zpívajícím hnutím. Metodismus v Česku vznikl působením česky mluvících misionářů metodistické církve z amerického Texasu. Kazatelé byli motivováni myšlenkou, že metodismus vděčí právě českým zemím jako kolébce jednoty bratrské mnoho za to, že John Wesley uvěřil působením ochranovských misionářů, a že by těmto zemím měli splatit svůj dluh. Hlavním heslem misie bylo: Národe Husa a Komenského, vrať se ke Kristu! Charita církve se věnovala zejména sirotkům.
V roce 1920 byl vyslán do Prahy Josef Dobeš a byly dohodnuty tři oblasti působení: zvěstování evangelia, šíření křesťanské literatury a rozvinutí sociální práce. Lidé, kteří uvěřili při shromážděních konaných nejprve ve stanech, byli nejprve vyzýváni, aby se připojili k některé ze stávajících evangelických církví. Někteří se ale přihlásili k členství v církvi metodistické, a tak bylo v roce 1921založeno několik sborů, když předtím roku 1920 probíhala stanová evangelizační shromáždění. Za německé okupace a po nástupu komunistů k moci služba církve strádala, až po společenských změnách v roce 1989 začalo docházet k rozvoji sborů.
Architekt
Inženýr a kreslíř u královského stavebního úřadu Václav Nademlejnský se narodil v Pyšelích a zemřel před rokem 1837. Byl otcem architekta a měšťanského stavitele Emanuela Nademlejnského, narozeného 9. února 1802. byl dvakrát ženat, když jeho první manželka Barbora v roce 1799 ve věku 48 let zemřela.Vypracoval několik projektů na domy na Starém Městě pražském.
Název: Dům U Sliveneckých
Umístění: Ječná čp. 545/19, Malá Štěpánská
Klasicistní úprava: V. Nademlejnský
Rok: 1813
Návrh secesní fasády: František Schlaffer
Rok: 1912–1913
Novoklasicistní úprava: Matěj Blecha
Rok: 1925
Datum vytvoření: 19.4.2021 11:42
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba