Reklamní zálepka firmy (sbírka Mgr. Jaroslavy Dospělové)

František Holoubek, první český závod na výrobu margarinu (Vinohrady)

Továrnou na výrobu mýdel, svíček a margarinu Františka Holoubka procházela tehdejší hranice mezi katastry Královských Vinohrad a Nuslí. Firma se však hlásila ke Královským Vinohradům, kde patrně sídlila správní budova. Do současnosti se dochovaly některé přestavěné budovy u Botiče v Nuslích na nároží ulic Závišovy a Křesomyslovy a potažmo Sekaninovy ulice.

Historie

František Holoubek začal v bývalém nuselském mlýně na Botiči v roce 1882 s mýdlárnou. Časem se rozhodl výrobu rozšířit o výrobu margarinu podle francouzského chemika Hippolyte Mége-Mouriese, kdy se roztíratelný tuk připravuje z hovězího loje, mléka a vody. (V současnosti se výhradně používají k jeho přípravě rostlinné tuky). Vystavěl tedy v roce 1890 nový závod vedle Nuselského pivovaru. Holoubek zde vyráběl i svíčky, při jejichž výrobě zužitkoval lojový odpad z výroby mýdla a vedlejší produkty z výroby margarinu.  Vedle stearinových svíček zde ale vyráběl i svíčky parafinové a vedle margarinu i umělé máslo a stearin.

Ve 20. století

Firmu vedli společně František Holoubek se svým synem, rovněž Františkem. Továrna prosperovala a své výrobky exportovala do mnoha zemí. V roce 1920 se spolu s a dalšími podniky z oboru transformovala na společnost Saponia, spojené české akciové továrny na mýdla a svíčky. Ta byla po znárodnění sloučena s hloubětínským podnikem Sana, továrna na margarin a poživatiny akc. spol., dříve Karel Werfel v Hloubětíně, a začleněna do národního podniku Pražské tukové závody.

Současnost

Budovy doznaly značných stavebních úprav, stejně jako se nezachoval v celém rozsahu původní areál závodu. Dnes zde najdeme kancelářské prostory sloužící několika firmám.

Galerie: 
Reklamní zálepka firmy (sbírka Mgr. Jaroslavy Dospělové)
Reklamní zálepka firmy (sbírka Mgr. Jaroslavy Dospělové)
Foto továrny z roku 1904 (Publikace PhDr. Kateřiny Bečkové Továrny a tovární haly
Katastrální území

Název: František Holoubek, první český závod na výrobu margarinu

Umístění: Královské Vinohrady a Nusle

Současná adresa dochovaných budov: Závišova čp. 11/7, Praha 4

Založeno: 1882

Vystavěno: 1890

Adresa
Sekaninova
12000 Praha 2
Česká republika
50° 3' 57.5244" N, 14° 26' 7.1628" E
Zvětšit mapu
Odkazy a literatura:
Bečková K.: Továrny a tovární haly, 3. díl, Paseka, Schola Ludus-Pregensia, Litomyšl/Praha, 2014
Datum poslední aktualizace: 20.10.2023 20:19
Datum vytvoření: 20.10.2023 18:28

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?