ZŠ, Praha 2, Botičská 8 (Foto M. Polák, 2023)

Základní škola Botičská, Botičská čp. 130/8 (Vyšehrad)

Škola Hrádecká, Škola Na Děkance

Základní škole Botičská se dříve říkalo Na Děkance, protože v této části Vyšehradu bývaly příbytky vyšehradských kanovníků (ulice Na Děkance) či opatrovna Hrádecká, neboť škola navazovala na tradici původní vzorové opatrovny v nedaleké ulici Na Hrádku, kterou založil Jan Vlastimír Svoboda.

Stavba

Kolaudace novorenesanční školní budovy proběhla 7. září 1885, tělocvična byla za použití železobetonových sloupů rozšířena v roce 1947. Volně stojící budova má tří křídla. Střední třítraktové křídlo má fasádu do Botičské ulice, delší dvoutraktové křídlo do ulice Na Děkance a kratší dvoutraktové křídlo do ulice Vinařického.  Krytá je zvalbenými sedlovými střechami. Hlavní průčelí do Botičské ulice je dvoupatrové, se šestnácti okenními osami, po obou stranách s plnými rizality, tedy s rizality bez oken. Přízemí je bosované s půlkruhem klenutými okny. Okna v obou patrech jsou pravoúhlá v profilovaných šambránách. Kratší boční průčelí má šestnáct okenních os včetně čtyřosých krajních rizalitů, delší boční průčelí do ulice Na Děkance je o dvaceti dvou okenních osách se středním jednoosým rizalitem. Ve vestibulu za bočním vchodem do mateřské školy je pamětní deska Jana Svobody, přenesená sem z původní vzorové opatrovny Na Hrádku.

Škola

Zřizovatelem základní školy je Městská část Praha 2. Škola je tak, jak podobná vzdělávací zařízení v Praze 2, vybavena počítačovou učebnou, odbornými multimediálními učebnami, interaktivními tabulemi, rozsáhlým sportovním areálem a školní zahradou.

Architekt

Vrchní městský inženýr Josef Srdínko působil od roku 1893 rovněž jako přednosta jateční kanceláře na městském stavebním úřadě. Byl projektantem mnoha škol po celé Praze, v Praze 2 například navrhoval školní budovy, jako gymnázium v Botičské ulici, úpravy školní budovy Na Rybníčku či novorenesanční školní budovu na Vyšehradě ve Vratislavově ulici. Znám je ale především jako autor projektu technického řešení jatek v Holešovicích.

Galerie: 
Hlavní průčelí do Botičské ulice (Foto M. Polák, 2023)
Vchod do mateřské školy z ulice Na Děkance (Foto M. Polák, 2023)
ZŠ, Praha 2, Botičská 8 (Foto M. Polák, 2023)
Katastrální území

Název: Základní škola, Praha 2, Botičská 8

Jiný název: Škola Na Děkance nebo škola Hrádecká

Umístění: Botičská čp. 130/8

Projekt: Josef Srdínko

Výstavba: 1884-1885

Adresa
Botičská 8
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 6.654" N, 14° 25' 9.7104" E
Zvětšit mapu
Odkazy a literatura:
Baťková R. a kol.: Umělecké památky Prahy, Academia 1998, Praha
Datum poslední aktualizace: 25.1.2024 10:32
Datum vytvoření: 15.10.2023 11:07

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?