Bistro Matylda (Foto M. Polák, 2023)

Bistro da Matylda, Jiráskův most (Nové Město)

Bývalé veřejné záchodky u Jiráskova mostu

Při výstavbě pražských mostů se počítalo s umístěním hygienických zařízení v jejich předmostích, podbřežích či přímo v pilířích. Nejinak tomu bylo i u Jiráskova mostu, vybudovaném na počátku třicátých let minulého století.

Historie

V opěrné zdi oddělující Palackého náměstí od Zítkových sadů se od roku 1930 nacházely veřejné záchodky se dvěma vstupy – pro muže a pro ženy zvlášť. V roce 1980 byly předány podnikem Pražské kanalizace a vodní toky Dopravnímu podniku hl. m. Prahy, neboť v těchto místech se počítalo s výstavbou pražského metra trasy I. B. Záchodky pak byly stejně jako opěrná zeď zlikvidovány.

Záchodky na novoměstském předmostí Jiráskova mostu byly rovněž navrženy pro muže i ženy. Zařízení bylo zapuštěno pod schody směřující z mostu podél nábřežní zdi na náplavku. Jejich provoz byl patrně ukončen někdy na počátku devadesátých let dvacátého století. V novém miléniu pak využíval zařízení jako skladovací prostory botel Matylda, kotvící nedaleko odsud. V současnosti se zde nachází Bistro da Matylda, nabízející kávu či stáčená vína.

Architekti

František Mencl (1879–1960) se podílel i na dalších stavbách pražských mostů. Navrhoval klenuté betonové a železobetonové mostní konstrukce.

Vlastislav Hofman (1884–1964) je představitelem kubistické architektury. Kromě projektů  několika pražských mostů se zabýval jevištní výpravou; pracoval např. i pro Vinohradské divadlo.

Botel Matylda

Botel Matylda byl otevřen při náplavce mezi Jiráskovým mostem a začátkem Slovanského ostrova dne 15. ledna 2007. Tento, v pořadí pátý pražský botel, je poměrně malý. Nocleh poskytuje pouze v šesti dvoulůžkových kajutách. Na botelu se nachází i restaurace, nabízející sezónní menu, na němž nechybí čerstvé mořské plody ani výběr pasty a masa. Na vedle ukotveném sesterském botelu Klotilda je pak 18 kajut různého uspořádání od jednolůžkových až po „superior double“.

Bistro Matylda (Foto M. Polák, 2023)
Předmostí Jiráskova mostu (Foto M. Polák,2023)
Botel Matylda (Foto M. polák, 2023)

Název: Bistro da Matylda