Archiv MILPO

Pivovar U Kamenného stolu, Karlovo náměstí čp. 550/35 (Nové Město)

Název domu, stejně jako u severněji položeného Braunova domu rovněž na Karlově náměstí (bývalém Dobytčím trhu), je odvozen od toho, že zde kdysi opravdu býval kamenný stůl, na němž se prováděly platby v přítomnosti tržního komisaře.

Historie

Na místě dnešní stavby ve stylu geometrické secese, vybudované podle projektu architektů Theodora Petříka a Karla Roštíka (který byl v té době ještě studentem) pro majitele Jana Novotného, stával dvoupatrový dům na nepravidelném čtvercovém půdorysu. Zrekonstruoval jej Karel Hartig, stavitel a starosta Žižkova.

Pivovar

Seznam právovárečných domů z konce 19. století uvádí název domu rovněž U Pelikánů či U Šípařů podle Daniela Šípaře, který zde vlastnil stavení v 17. století. Záznamy o původní zástavbě však jsou ještě mnohem starší – sahají až do 14. století. V roce 1378 (tedy krátce po založení Nové Města pražského) zde vlastnil dům jistý Knoflík, v 15. století se jmenoval po majiteli Pihulovi Pihulovský. V roce 1899 zde zemřela Karolina Světlá, která má na novostavbě pamětní desku. Dům byl zbořen v roce 1911.

Stavitel poslední úpravy pivovaru

Karel Hartig se narodil 4. května 1833 v Sedlčanech, zemřel 12. srpna 1905 na Novém Městě. Zednickou koncesi v Praze získal v roce 1861. V roce 1865 se oženil s Amálií Stomeovou, jejíž rodině patřily usedlosti Pražačka a Malá a Velká Ševčíková s rozsáhlými pozemky. Jejich parcelací nabyl Hartig značného jmění. Vypracoval regulační plán a na místech bývalých polí začal stavět domy, tvořící počátek pozdějšího Žižkova. Karel Hartig bydlel v dnešní ulici Londýnské čp. 674/55. Byl vášnivým zastáncem husitství, proto nově utvořená obec dostala do vínku název Žižkov a její ulice nesly pojmenování spjatá s husitstvím. V národních barvách červené a bílé vyvedené uliční tabule pak převzala Praha.

Název: Pivovar U Kamenného stolu

Adresa: Karlovo náměstí čp. 550/35