Dům Podskalská čp. 1252/24 s reliéfem štěrkaře (Nové Město)
Dům architekta Ladislava Čapka z roku 1922 na rohu Podskalské a Na Poříčním právu zdobí reliéf štěrkaře resp. cestáře, představitele jednoho z povolání typických pro Podskalí
Historie
Stejně jako voroplavba a dřevěné nákladní čluny, patřila ke staré Vltavě i těžba kamene v početných lomech. Jak ukazují staré fotografie, při stavbě podskalského nábřeží přivážely dřevěné lodě žulové bloky z povltavských lomů až na staveniště. Vzhledem k tomu, že tyto lomy většinou pohltila voda přehrad, je dobré si při chůzi po nábřeží uvědomit, že kámen, po kterém šlapeme, pochází vlastně ze zaniklého světa. Kámen z povltavských lomů se používal rovněž k výrobě štěrku a samozřejmě se roztloukal ručně. Jednoho ze štěrkařů při práci v lomu ukazuje reliéf v 1. patře domu č.p. 1252-II na rohu ulic Na Poříčním právu a Podskalské. Dům si v roce 1922 postavil architekt a stavitel Ladislav Čapek. Čtyřpatrový dům s mansardami má průčelí členěné arkýři a střídmou štukovou výzdobu s prvky neoklasicismu. Po roce 1995 byla bohužel jeho podoba narušena stavbou atypického nárožního vikýře.
Ulice Na Poříčním právu se jmenuje podle bývalého domu poříčního práva č.p. 383-II neboli Podskalské radnice, která stávala v blízkosti ulice do roku 1911. V této výstavné barokní budově sídlilo do roku 1784 tzv. poříční právo, čili soud starších cechu plavců. Až do zrušení cechu vykonávali starší cechu v Podskalí jakožto zvláštním okrsku Nového Města i další jurisdikci.
Architekt
Architekt a stavitel na Královských Vinohadech a později na Novém Městě pražském Ladislav Čapek se narodil 11. dubna 1876 a zemřel 9. dubna 1954 v Praze. Na území Prahy 2 stavěl celou řadu domů, například domy v ulici Na Švihance čp. 1475/3 či v Chopinově ulici čp. 1493/24. Působil hodně v Bubenči a Dejvicích; ve Střešovicích se zúčastnil soutěže na návrh kolonie Ořechovka.
Datum vytvoření: 15.2.2020 22:57
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba