Josef Strachovský: Reliéfní portrét Václava Boleslava Nebeského, Vyšehradský hřbitov 5-47 (Vyšehrad)
Český obrozenecký básník, literární historik, překladatel, vědec a důvěrný přítel Boženy Němcové Václav Bolemír Nebeský se narodil 18. srpna 1818 v Novém Dvoře u Kokořína, zemřel 17. srpna 1882 v Praze.
Český sochař Josef Strachovský se narodil 19. září 1850 v Kutné Hoře a zemřel 9. července 1913 na Královských Vinohradech.
Václav Bolemír Nebeský pocházel z národnostně smíšeného manželství, navštěvoval německé gymnázium v České Lípě a teprve na studiích filozofie, pod vlivem četby Jana Kollára, přátelství s Josefem Kajetánem Tylem , Karlem Jaromírem Erbenem a zejména s Boženou Němcovou, s níž se blízko seznámil v roce 1843, se přimkl k češství a stal se českým básníkem a zvolil si i své druhé vlastenecké jméno Bolemír. V revolučním roce 1848 se aktivně zúčastnil politického života, byl zvolen do Národního výboru a delegátem Slovanského sjezdu. Jako poslanec říšské rady byl na vídeňském a kroměřížském sněmu a dočasně zastupoval Karla Havlíčka Borovského v redakci Národních listů. Pak se ale politické činnosti vzdal a stal se docentem dějin české literatury a českého básnictví na české univerzitě. Působil i jako překladatel a sekretář Národního muzea, kde byl současně i redaktorem Časopisu Českého musea. Se všemi poctami byl pohřben na Vyšehradském hřbitově v hrobě č. 5-47.
Josef Strachovský se narodil v rodině truhláře a odmalička projevoval umělecké sklony jako řezbář. Strachovský se přihlásil na mnichovskou akademii, a přestože byl zcela bez prostředků, na základě předložených prací byl přijat. Po návratu nastoupil do dílny Bohuslava Schnircha, s nímž spolupracoval na výzdobě Národního divadla. Později se osamostatnil a jako tvůrce soch významných českých osobností se dočkal značné popularity. Na vyšehradském hřbitově se s jeho dílem můžeme setkat kromě portrétního reliéfu Václava Bolemíra Nebeského ještě na hrobě č-39, který zdobí jeho socha Anděl míru.
Datum vytvoření: 15.8.2022 17:27
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba