Katedrála, dílo sochaře K. Hladíka (Foto M. Polák, prosinec 2020)

Karel Hladík: Katedrála (stéla na vlastním hrobě) (Vyšehrad)

Náhrobek Karla Hladíka

Karel Hladík byl český sochař a pedagog. Narodil se 27. června 1912 v Králově Lhotě u Josefova, zemřel na následky úrazu 27. dubna 1967 v Praze.

Vedle stély na svém vlastním hrobě, která je nazvaná Katedrála, je na Vyšehradském hřbitově autorem i portrétní busty Jaroslava Průchy (hrob 6-110).

Karel Hladík začal svou uměleckou dráhu nejprve jako kameník, což se pro jeho pozdější tvorbu ukázalo jako užitečné. Poté, co se vyučil kameníkem, pracoval do roku 1940 u J. Škody v Hradci Králové. Teprve potom byl přijat na Uměleckoprůmyslovou školu v Praze k Janu Laudovi a až od konce druhé světové války do roku 1947 mohl studovat na Akademii výtvarných umění v Praze u Karla Pokorného. Po absolutoriu pak působil jako Pokorného odborný asistent a nakonec i jako jeho nástupce. V padesátých letech minulého století se jeho tvorba projevuje nejprve hledáním osobního výrazu. Koncem této dekády se pokusil o drobný reliéf, získaný otiskem skutečného předmětu. V šedesátých letech se však stal uznávaným monumentalistou. Do tohoto období patří působivá díla jako Dolmen či Katedrála, jež je vztyčena na jeho vlastním hrobě. Zajímal se rovněž o ženský model a věnoval se i portrétu, přičemž na Vyšehradském hřbitově je jeho dílo zastoupeno portrétní bustou herce Jaroslava Průchy na hrobě 6-110.

Jeho dílo je zastoupeno ve sbírkách Národní galerie a setkáme se s ním i na veřejných prostranstvích (V Praze je to např. plastika Sloup na Proseku, sousoší Děti s holoubkem v Dejvicích či Mostaři, bronzová plastika umístěná u stanice metra Florenc. Je mj. autorem pamětní desky Franze Kafky v Maiselově ulici v Praze 1).

Karel Hladík byl členem skupiny 58, s níž pravidelně vystavoval. V roce 1966 utrpěl ve svém ateliéru smrtelný úraz, na jehož následky v roce 1967 zemřel. Manželka Věra jej přežila skoro o půl století a je pochována v témže hrobě.

Galerie: 
Hrob Karla Hladíka (Foto M. Polák, prosinec 2020)
Katastrální území

Název: Katedrála

Autor: Karel Hladík

Umístění: Vyšehradský hřbitov 8-15

VZNIK: 60.léta

Provedení: černý kámen

Adresa
Vyšehradský hřbitov 12000 Praha 2
Česká republika
50° 3' 53.0064" N, 14° 25' 5.16" E
Štítky: 
Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 18.1.2021 16:12
Datum vytvoření: 18.1.2021 11:11

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?