Jiří Fürst: Spočinutí (Foto M. Polák, 2020)

Jiří Fürst: Spočinutí, Vyšehradské sady (Vyšehrad)

Ve Vyšehradských sadech na travnaté ploše před budovou Galerie Vyšehrad se nachází dvě plastiky akademického sochaře Jiřího Fürsta.

Ve Vyšehradských sadech na travnaté ploše před budovou Galerie Vyšehrad se od roku 2015 nachází dvě plastiky akademického sochaře Jiřího Fürsta. Vedle 132 cm vysoké plastiky Spočinutí je to i plastika Splynutí.

Akademický sochař Jiří Fürst se narodil 31. prosince 1954 v Českém Brodě. Je nejen sochařem, ale i malířem. Studoval malbu a grafiku u akademické malířky Heleny Slavíkové; modelování u akademického sochaře Juraje Pleštíka. Tvoří svá díla pro film a divadlo, ale i pro zahraniční zákazníky. Figurální sochařská tvorba Jiřího Fürsta zobrazuje krásu lidského těla. Jedná se o baladicky pojaté samostatné postavy, jakož i dynamické kompozice, klasicky vyjádřené oblé tvary ale projevuje se také novější posun k „ostřejším“ rysům. V jeho díle je patrná snaha vzbudit u diváka různé zrakové vjemy dle různých úhlů a směrů pohledu na objekt v součinnosti a působením dopadajícího světla, čímž vzniká dojem částečné proměnnosti tvarů. Některé kompozice Jiřího Fürsta mají decentní erotický podtext.

V roce 2008 proběhla v Galerii Vyšehrad úspěšná výstava jeho plastik.

Umělec se rovněž soustřeďuje na převod vlastních harmonických sochařských kompozic na malířské plátno, přičemž uplatňuje jak svá sochařská, tak i malířská studia.

Galerie: 
Umístění plastiky Spočinutí před Galerií Vyšehrad (Foto M. Polák, 2020)
Katastrální území

Název: Spočinutí  

Umístění: Vyšehradské sady

Autor: Jiří Fürst

Provedení: hořický pískovec

Umístění: 2015

Adresa
Vyšehradské sady
12000 Praha 2
Česká republika
50° 3' 48.9708" N, 14° 24' 59.6628" E
Štítky: 
Datum poslední aktualizace: 19.10.2022 15:54
Datum vytvoření: 22.11.2020 12:09

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?