Matka s dítětem (autor fotografie: Milan Polák)

Matka s dítětem (Vinohrady)

V první dekádě 21. století ozdobily některé pražské ulice a prostranství neobvyklé plastiky dřevěných laviček s bronzovými realistickými sochami. Jejich autorkou je kanadská sochařka českého původu Lea Vivot.

Lea Vivot se narodila jako Drahomíra Hekelová 25. února 1948 v moravské Horní Temenici (součást Šumperku).

Před budovou hotelu Le Palais Hotel Prague, který se nachází v místech bývalého uzenářského závodu Antonína Chmela v ulici U Zvonařky, stála od poloviny první dekády tohoto století jedna z laviček sochařky Ley Vivot. Půvabné dílko představovalo postavu matky s přituleným dítkem. Ulici na Zvonařce vedle vchodu do hotelu Le Palais sousoší zdobilo do roku 2016, kdy jej autorka odinstalovala.

Lea Vivot, vlastním jménem Drahomíra Hekelová se ještě za komunismu provdala bez povolení úřadu za argentinského studenta Alberta Antonia Vivota, který byl později z Československé socialistické republiky vyhoštěn. V roce 1968 opustila Vivotová ilegálně ČSSR v kufru auta italských turistů, ale se svým manželem se již nesetkala, neboť zahynul předtím během zemětřesení v Mexiku.

Lea Vivot studovala sochařství v Praze, v italském Miláně a na americkém kontinentu na kanadské univerzitě Ontario College of Art a v  New Yorku.

Jméno Lea užívá podle zemřelé přítelkyně z mládí. Po emigraci do Kanady se provdala za kanadského veterináře, s nímž měla tři syny. Prostřední syn Moris však zemřel v útlém věku 18 měsíců. Lea Vivot žije střídavě v Kanadě, USA a v Mexiku. V roce 2003 se stala držitelkou ceny Významná česká žena.

Galerie: 
Matka s dítětem
Vchod do hotelu
Matka s dítětem
Katastrální území

Název: Matka s dítětem

Umístění: U Zvonařky č.p. 65/1

Autor: Lea Vivot

Provedení: bronz

Rok odhalení: 1 dekáda 21. století

Adresa
U Zvonařky čp. 65/1
120 00 Praha 2
Česká republika
50° 4' 11.2512" N, 14° 26' 4.2468" E
Zvětšit mapu
Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 18.11.2023 12:34
Datum vytvoření: 14.7.2019 12:15

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?