Parčík Na Kozačce (foto D. Broncová)

Na Kozačce (Vinohrady)

Malý parčík s vysokým stromy poskytuje návštěvníkům příjemný stín po celý rok. Je v místech bývalé usedlosti a zahrady Kozačka.

Park má téměř trojúhelníkový tvar a leží poblíž známé Grébovky mezi ulicemi Rybalkova, Šmilovského a Na Kozačce, ve výšce 250 m n. m. Jeho plocha je přibližně jen 320 m².

Roste zde šest vysokých javorů mléč (Acer platanoides), které doplňuje okrasný keř svída (Cornus sp.) Mezi stromy je parkový trávník a dvě cesty. Jsou zde umístěny lavičky. Parčík je zcela volně kdykoli přístupný. Na okrajích přilehlých ulic zdejší zeleň ještě doplňuje stromořadí okrasných dřevin – břestovce západního (Celtis occidentalis) a po celý rok zajímavý strom svitel latnatý (Koelreuteria paniculata).

Parčík je ve správě MČ Praha 2.

Park se nachází na místech prastaré usedlost Kozačka, která bývala nazývána také Šindlerka a nalézala se v prostoru Máchovy a Rybalkovy ulice. Jméno dostala po jednom z majitelů z 16. století, jistém Janu Kozihrbovi z Chudobic. Písemné zprávy o ní jsou známy až z konce 18. století. Majitelé se zde často střídali až do doby, kdy usedlost získala C. k. vlastenecko-hospodářská společnost pro království české a založila na jejích pozemcích pomologickou zahradu s výzkumnou stanicí pro polní lučbu. V roce 1870 se zahrada přestěhovala do Troje a Kozačka se následujícího roku stala majetkem politika a novináře Jana Stanislava Skrejšovského. Ten pro své názory roku 1878 o Kozačku přišel a získala ji banka Union v Praze. V roce 1900 se vlastníkem Kozačky stala Vinohradská záložna, která celý pozemek rozparcelovala.

Na pozemcích Kozačky byla v roce 1854 postavena vila Dolní Kozačka, ve které trávil letní dovolené pražský obchodník Chlumecký, proto se vile říkalo také Chlumecká. V roce 1886 byla vila stavebně upravena do novorenesanční podoby, k roku 1895 je uváděn jako majitel JUDr. Hubert Veselý. Na konci 19. století byl majitelem Kozačky i vily otec světoznámé zpěvačky Emy Destinnové, Emanuel Kitll, významný pražský pivovarník. Vilu lze nalézt v Koperníkově ulici č.p. 91/8.

Galerie: 
V parku byly vysazenyy nové dřeviny (foto D. Broncová)
V dolní části mapy je vidět, kde se nacházela usedlost Kozačka (archiv)
Katastrální územíHistorie
ve středověku vinice
v 16. století usedlost
v 19. století do roku 1870 pomologická zahrada
po roce 1900 výstavba domů

Parčík se nachází ve výšce asi 210–230 m n. m.

Je volně přístupný po celý rok.

Adresa
Na Kozačce
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 17.1624" N, 14° 26' 33.8352" E
Zvětšit mapu
Odkazy a literatura:
Polák, M. Město Královské Vinohrady. Praha : MILPO MEDIA, 2009.
Datum poslední aktualizace: 24.4.2020 17:38
Datum vytvoření: 24.4.2020 17:37

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?