Javor mléč v parku Neklanova (autor fotografie: Milan Polák)

Park Neklanova (Nusle)

Park Neklanova a Venkovní posilovna Vnislavova

Nenápadný park s vysokými stromy má tvar dlouhého a velmi úzkého trojúhelníku. Uprostřed se nachází oplocená Venkovní posilovna Vnislavova.

Parčík je ohraničen ulicí Vnislavovou a tělesem železniční dráhy vedoucí skrz Nusle směrem na Smíchov, nebo obráceně ze Smíchova na Hlavní nádraží. Na jihovýchodní straně park krátce sousedí s  Lumírovou ulicí. Leží ve výšce 195 m n. m. a jeho plocha dosahuje 3030 m². Uprostřed vede jedna zpevněná cesta.

Zcela na okraji parku u světelné křižovatky ve Vnislavově ulici rostou tři akáty (Robinia pseudoacacia). V severní části, v užším cípu, jsou jasany ztepilé (Fraxinus excelsior), jeden jerlín japonský (Sophora japonica), na ostatní zelené ploše v tomto místě převažují javory mléče (Acer platanoides).

Ve střední části plochy se vyskytují další javory mléče a solitérní listnaté keře jako bez černý (Sambucus nigra), šeřík obecný (Syringa vulgaris), zlatice převislá (Forsythia sp.) běžně označovaná nesprávně jako „zlatý déšť“ a u nás méně obvyklá podivuhodná kolkvície (Kolkwitzia sp.) Kolkvície je okrasný listnatý opadavý keř 1 až 3 m vysoký. Kvete růžově nebo bíle v květnu až červnu, květy mají zvonkovitý tvar. Pochází z horských oblastí Číny a v Čechách se poprvé objevil v roce 1922 v Průhonicích.

V lokalitě je téměř na celé ploše parkový trávník.

Zajímavostí je, že pod parkem protéká již zatrubněný potok Botič. Park spravuje MČ Praha 2.

Galerie: 
Park s venkovní posilovnou
Květ zlatice
Akáty u Vnislavovy ulice
Park Neklanova v dubnu 2019
Katastrální území

ZAJÍMAVOST: Zelená plocha leží ve výšce 195 metrů nad mořem.
Je volně přístupná.

Adresa
Vnislavova
12000 Praha 2
Česká republika
50° 3' 55.8396" N, 14° 25' 22.2888" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 20.3.2020 19:52
Datum vytvoření: 19.9.2019 16:19

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?