Habry na Tylově náměstí (autor fotografie: Dagmar Broncová)

Tržiště na Tylově náměstí (Vinohrady)

Tylovo náměstí (park)

Kdysi se dnešní Tylovo náměstí, místo mezi současnou Jugoslávskou a Rumunskou ulicí, u Bělehradské, nazývalo Tržiště. Bylo to skutečně podle trhů, jež se tu konaly. V roce 1875 bylo pojmenováno jako Tržní náměstí. Trhy, které se zde konají v současné době, tak navazují na dávnou tradici. Prodejce i kupující v letním žáru chrání stromořadí habrů.

Park leží ve výšce asi 235 m n. m. Plocha zeleně na Tylově náměstí zaujímá zhruba 1500 m². Kromě čtyř větších trávníků jsou zde dlážděné cesty a zpevněné plochy, některé s pískovým povrchem. Rostou zde listnaté stromy, především kuželovité habry obecné (Carpinus betulus) ve střední části parku nad lavičkami.

Stromořadí kolem tvoří lípy. Souběžně s Bělehradskou ulicí směrem od jihu, tedy od Nuslí, stojí mladičká lípa srdčitá (Tilia cordata) a starý a nápadný jilm vaz (Ulmus laevis). U mladého stromku je cedulka s nápisem: Prosím neodhazujte sem odpadky a nenechávejte zde močit své psy. Dále směrem ke křižovatce s Jugoslávskou ulicí a blíže ke stanici metra jsou další tři lípy.

Dvě lípy stříbrné (Tilia tomentosa) rostou u Rumunské ulice na jižní straně náměstí. Zde je ještě před budovou bývalého záchodku nízký živý plot z habrů. V místech, kde se nachází řada obchodů, rostou lípy velkolisté (Tilia platyphyllos) a tři lípy srdčité, ta krajní stojí téměř na křižovatce s Jugoslávskou ulicí.

V centru tržiště je půvabná kruhová fontána se záhonem a odpočinkovou zónou s lavičkami. První fontána s postavou jeřába od Jiřího Nováka zde byla postavena po druhé světové válce.

Kdy byl postaven původní dřevěný veřejný záchodek v jižní části tržiště není zcela jisté, ale v roce 1915 byl již zachycen fotografem. V roce 1924 byl vybudován nový podzemní záchodek společně s městskou váhou. Svůj účel plnil do roku 1986, poté byl uzavřen, pak rekonstruován a bylo zde na začátku nového tisíciletí rychlé občerstvení. V současnosti slouží opět svému účelu, avšak jen pro trhovce a nikoli pro veřejnost.

Galerie: 
Zrekonstruovaná nová kašna
Stařičký jilm
Mladá lípa srdčitá
Zděný záchodek pro trhovce
Katastrální územíHistorie
Tržiště po polovině 19. století
Tržní náměstí 1875–1895
Tylovo náměstí 1895–1938 a od roku 1952 dosud
Adresa
Tylovo náměstí
Praha 2
Česká republika
50° 4' 28.7364" N, 14° 25' 56.6112" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 10.7.2020 23:01
Datum vytvoření: 6.5.2019 15:58

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?