Zvětšit mapu
Zmenšit mapu
Bohumil Siřínek, Bělehradská čp. 478/110, Vinohrady
Milan Polák

Bohumil Siřínek, Bělehradská čp. 478/110 (Vinohrady)

Bohumil Siřínek se narodil v roce 1955, zemřel 24. srpna 1969.

Oběť komunistické zlovůle.

V srpnu 1969 k 1. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy vypukly v Praze masové protesty proti okupaci a politice nového komunistického vedení státu. Během potlačování demonstrací těchto masových nepokojů začali někteří příslušníci zásahových jednotek střílet do lidí, aniž by k tomu měli rozkaz nebo se bránili bezprostřednímu ohrožení zdraví nebo života. Komunistický režim se postaral, aby tyto události záhy upadly do zapomnění.

Na Hotelu Beránek na Bělehradské třídě (při Tylově náměstí) je instalována neobvyklá pamětní deska upomínající na nešťastnou smrt teprve čtrnáctiletého chlapce v roce 1969. Pamětní desku odhalil 21. srpna 2015 iniciátor projektu Pomníky obětem bezpráví historik Lukáš Cvrček a autor desky sochař Jakub Grec. Součástí desky je betonový plastický reliéf dlažby, který chybějící kostkou symbolizuje zmařený lidský život.

Bohumil Siřínek (1955–1969), čtrnáctiletý žák základní školy v Mladoticích u Písku se 21. srpna 1969 vracel ze Slovenska z čundru s kamarády domů. Přes Prahu. Onoho dne šel navštívit svou tetu bydlící v Praze. Na Tylově náměstí jej zaujal dav lidí, a tak pozoroval, co se děje. V té době přes deset tisíc demonstrantů zastavilo v prostoru náměstí Míru a dolní části Vinohrad kolem Rumunské ulice a Tylova náměstí postup policie, která se snažila prorazit improvizované barikády obrněnými transportéry. Byl zasažen střelou ze samopalu vystřelené příslušníkem Lidových milicí.  Zasažen byl do břicha a dopraven na chirurgickou kliniku v Londýnské ulici, kde jej okamžitě operovali. Jeho stav však zhoršil zánět pobřišnice a chlapec dne 24. srpna 1969 zemřel, se stejnou diagnosou, jak před šedesáti lety Jan Opletal. S tím rozdílem, že spoušť tentokrát stiskla česká ruka... Komunistické perzekuci byl následně vystaven i jeho mladší bratr Roman, kterému nebylo umožněno vystudovat vysokou školu a následkem šikany ze strany komunistických orgánů nakonec raději emigroval.

Střelce se nepodařilo vypátrat ani po společenských změnách v roce 1989...

Jakub Grec (nar. 1981) je sochař, restaurátor a ilustrátor, absolvent UMPRUM, který úzce spolupracoval s Olbramem Zoubkem († 2017) a byl asistentem v jeho ateliéru v Salmovské ulici. Mj. s ním spolupracoval na obnově neobvyklého dětského hřiště Kaštánek ve Stromovce.

Bohumil Siřínek, Bělehradská čp. 478/110, Vinohrady
Bohumil Siřínek

Název: Bohumil Siřínek

Umístění: Hotel Beránek, Bělehradská čp. 478/110, Vinohrady