11 obětí revolučních bouří 1848, Na Slovanech (Nové Město)
Pamětní deska obětem revolučního povstání v roce 1848.
V roce 1848 otřásla Evropou revoluční vlna, která se nevyhnula ani Rakouskému císařství. Zde se považuje za počátek revoluce březnové povstání ve Vídni a v Uhrách. Přes vážné ústupky císaře Ferdinanda I., kdy např. propustil Metternicha, zrušil cenzuru a slíbil vydat ústavu, došlo v květnu 1848 ve Vídni k dalšímu povstání, ke kterému se v červnu 1848 připojila i Praha. Zde však bylo povstání tvrdě potlačeno Windischgrätzovým vojskem a 17. června se Pražané po bombardování města vzdali. Přestože revoluce byla v celém Rakousku záhy poražena a začala desetiletá éra Bachova neoabsolutismu, zrušení poddanství a zřízení obecní samosprávy byly revoluční výdobytky, které zůstaly zachovány.
Během Windischgrätzova vojenského zásahu došlo k úmrtí Pražanů, kteří byli provizorně pochováni v zahradě areálu na Slovanech, jak na to upomíná pamětní deska umístěna na zdi vedle kaple sv. Kosmy a Damiána v ulici Na Slovanech.
Název: 11 obětí revolučních bouří 1848
Umístění: zeď vedle kaple sv. Kosmy a Damiána, Na Slovanech
Text: V zahradě, která ležela v těchto místech, bylo dne 17. června 1848 pohřbeno jedenáct osob padlých v revoluční bouři svatodušní. Pohřbená těla však zanedlouho na rozkaz rakouských státních úřadů byla tajně vyzdvižena a převezena na hřbitov olšanský, kde v neznámém hrobě uložena
Provedení: Kovová deska
Datum vytvoření: 20.11.2019 10:40
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba