Deska v nartexu chrámu (Foto M. Polák, 2018)

Kostel sv. Ludmily, náměstí Míru (Vinohrady)

Dominanta náměstí Míru na Vinohradech, chrám sv. Ludmily, byl budován podle projektu Josefa Mockera od roku 1888 do roku 1893, kdy byl slavnostně vysvěcen. V nartexu kostela (chrámové předsíni) je umístěna mramorová pamětní deska upomínající na vznik stavby.

Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru architekta J. Mockera je postavený ve stylu severoněmecké gotiky jako trojlodní cihlová bazilika s transeptem, tj. příčnou lodí ve tvaru kříže. Chrám má bohatou uměleckou výzdobu, na níž se podíleli sochaři Josef Václav Myslbek, František Hergesel mladší či Ludvík Šimek. Průčelí je postaveno z citolibských cihel a římsy a okrasné detaily z hořického kamene. Hlavní loď je dlouhá padesát metrů a bohatě je zdoben i interiér, takže není divu, že se dokončovací práce protáhly ještě do dalších let ještě po vysvěcení kostela.

Galerie: 
Kostel sv. Ludmily v zimě 2017 (Foto M. Polák)
Kostel sv. Ludmily vlétě 2017 (Foto M. Polák)
Katastrální území

Název: Chrám sv. Ludmily

Umístění: Nartex kostela sv. Ludmily, náměstí Míru

Text: Chrám tento zbudován dle návrhu a vedením architekta a stavitele dómu sv. Vítského Josefa Mockera, započat v roce 1888 za starosty † Jana Friedländera a duchovního správce † P. Vácslava Hampeize, dokončen v roce 1893 za starosty Jana Prokopce a duchovního správce monsignora Ferdinanda Lehnera. Stavba prováděna pod dozorem komitétu dozorčího, jehož členy byli: Alois Bureš, stavitel, Bohumil Staněk inženýr, Josef Víšek vlastník závodu kamenického, a pod správou komitétu kostelního, jehož členy kromě všech dosud jmenovaných byli JUDr. Bedřich Jahn, Matěj Krch c. kr. vrchní inženýr, Jan Kvasnička, Josef Vodička. Zodpovědným stavby vedoucím byl městský inženýr stavitel Antonín Turek.

Provedení: Mramorová pamětní deska se zlatým textem

Adresa
náměstí Míru
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 31.4616" N, 14° 26' 12.93" E
Zvětšit mapu
Štítky: 
Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 17.5.2022 2:28
Datum vytvoření: 17.1.2022 11:36

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?