Rodina Brychových, Anthropoid, U Kanálky 1559/5 (Vinohrady)

Pět kamenů zmizelých před vchodem do domu v ulici U Kanálky 5 připomíná významnou úlohu rodiny Brychových při podpoře členů výsadku Anthropoid. Kameny zmizelých nahrazují pamětní desku, jejíž umístění na domě si majitel nemovitosti nepřál.

Slavnostního vsazení Kamenů zmizelých rodiny Brychových se zúčastnili za Prahu 2 starostka Městské části Praha 2 Mgr. Jana Černochová, místostarosta Ing. Jaroslav Šolc a radní Michal Zuna. Za Spolek (Veřejně prospěšný SPOLEK na podporu osob dotčených holocaustem) byl přítomen předseda Spolku a iniciátor umísťování Kamenů zmizelých František Bányai a paní Hermína Neuner. Přítomné informoval o činnosti a osudech rodiny Brychových ředitel a badatel Oblastního muzea Praha-východ v Brandýse nad Labem pan Vlastislav Janík.

Příslušníci rodiny Brychovy byli (až na otce) popraveni v Mathausenu 21. října 1942 a jména všech popravených členů rodiny jsou uvedena i na pomníku Obětem 2. světové války na terase kostela sv. Cyrila a MetodějeResslově ulici.

Mimochodem, v domě U Kanálky 5 sídlilo od roku 1944 velitelství Technische Nothilfe, kterou formálně řídila uniformovaná protektorátní policie. K této instituci byli zařazování studenti, kteří vykonávali nejrůznější práce, například likvidovali škody po náletech.

Umístění kamenů (Foto M. Polák, 2021)
Vkládání kamenů do dlažby (Foto M. Polák, 2021)
Zástupci MČ Praha 2: Jana Černochová, Jaroslav Šolc, Michal Zuna (Foto M. Polák, 2021)
Projevů se ujali pan ředitel muzea Vlastislav Janík a starostka Prahy 2 Jana Černochová (Foto M. Pol