Ája Vrzáňová (Vinohrady)
Slavná krasobruslařka, dvojnásobná mistryně světa (Paříž 1949, Londýn 1950), čtyřnásobná mistryně Československa a mistryně Evropy. Kvůli tlaku ze strany režimu v roce 1950 emigrovala. Po ukončení sportovní kariéry podnikala v New Yorku se svým manželem v gastronomii.
Ája Vrzáňová se narodila 16. května 1931 v Praze, zemřela 30. července 2015 v New Yorku.
Alena (Ája) Vrzáňová se narodila 16. května 1931 v Praze na Vinohradech do umělecké rodiny. Matka Anna byla operní zpěvačka, otec Miroslav violoncellista. Rodiče ji od mala podporovali v lásce k zimním sportům. S krasobruslením začínala pod vedením trenérem Karla Glogara. Po válce pak trénovala u Arnolda Gerschwillera. Kromě krasobruslení bylo její další zálibou skautování. Ája chodila odmalička do družiny Veverek ve 2. pražském oddílu na Vinohradech.
Tvrdý trénink na ledě s podporou rodičů přinesl brzy úspěchy. V sedmi letech ji povzbudila první výhra v závodech. V letech 1947–1950 byla mistryní Československa v krasobruslení. Mistrovství světa vyhrála poprvé v roce 1949 v Paříži. O rok později obhájila zlato v Londýně. Stala se světovou královnou ledu. Ohromovala vysokými skoky, svou pověstnou roznožkou i prvním dvojitým lutzem na světě v podání ženy. Odmítla se podvolit tlaku, vyvíjenému na reprezentanty ČSR, a v roce 1950 v Anglii zažádala o politický azyl (o vlas unikla pokusu o únos ze strany StB). Emigrovala se souhlasem rodičů. Matce se podařilo později za Ájou ilegálně vycestovat, otec však svobodu své dcery odpykal v uranových dolech. Úspěšná krasobruslařka hned v roce 1950 podepsala smlouvu s lední revuí Ice Follies v Americe a později s Ice Capades. Vystupovala jako profesionálka pod uměleckým jménem Aja Zanova.
Po ukončení sportovní kariéry v červnu 1967 se z krasobruslení vrhla na podnikání v gastronomii a restauračních službách. Stala se provozovatelkou proslulého podniku The Duck Point v New Yorku (přezdívanou „Kačárna“), kterou navštěvovala řada slavných osobností včetně Čechoameričanů (např. Martina Navrátilová, Miloš Forman nebo Ivan Passer). Podnikala spolu se svým manželem, newyorským Čechem a restauratérem Pavlem Steindlerem, za něhož se provdala v roce 1969. Podílela se rovněž na vzniku známého Trumpova kluziště v New Yorku. Působila i jako konzultantka či rozhodčí závodů profesionálů.
V roce 1990 se po mnoha letech vrátila do Prahy a střídavě pobývala v New Yorku a na Vinohradech. Se Svatavou Chalupskou sepsaly knihu vzpomínek Druhá kariéra. V roce 2004 byla prezidentem ČR vyznamenaná medailí Za zásluhy 1. stupně. V roce 2009 byla v Los Angeles jako první česká krasobruslařka uvedena do Síně slávy a o osm měsíců později byla vyhlášena českou Sportovní legendou.
Čestné občanství MČ Praha 2 uděleno 3. května 2006.
Datum vytvoření: 8.2.2019 21:34
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba