Antonín Panenka

Antonín Panenka (Vinohrady)

Fotbalový reprezentant

Antonín Panenka se narodil 2. prosince 1948 v Praze.

 

Přestože je jeho jméno významně spjato s Vršovicemi a s tamním fotbalovým klubem Bohemians, je Antonín Panenka vinohradským rodákem a v Praze 2 žil od narození až do svých 44 let. Narodil se do dělnické rodiny a vyučil se soustružníkem v ČKD. K fotbalu ho vedl tatínek, bývalý motocyklový závodník. V roce 1968 se Antonín Panenka zúčastnil demonstrace proti sovětským okupantům na nám. Míru v Praze 2 a byl spolu s ostatními policí za pomoci tanků vtlačen do kostela sv. Ludmily. O své zážitky z totalitní doby se podělil v dokumentech pro Paměť národa.

K ligovému zápasu nastoupil v době, kdy mu nebylo ještě dvacet let jako hráč Bohemians Praha. V Bělehradě v roce 1976 díky jeho penaltě nazývané „vršovický dloubák“ při zápasu se Západním Německem získalo Československo titul mistra Evropy. Tato slavná penalta, které se v zahraničí říká „Panenka kick" nebo "Panenka goal“ se objevila i ve filmu Sonáta pro Zrzku, a hráče ztvárnil sám Panenka. To se psal rok 1980 a téhož roku získal hráč titul Československý fotbalista roku. 

Rok nato odešel Antonín Panenka do FC Rapid Vídeň, kde hrál do roku 1985. Za tohoto působení vyhrál dvakrát rakouskou ligu a třikrát rakouský pohár a v roce 1985 se tým probojoval do finále Pohár vítězů pohárů. V rakouských klubech hrál Antonín Panenka až do roku 1994 a po návratu do vlasti se stal trenérem a fotbalovým funkcionářem, ale podnikal také v cukrárně a ve vinárně.

V roce 2008 obdržel od prezidenta ČR Václava Klause státní vyznamenání – Medaili  Za zásluhy I. stupně. V roce 2020 převzal Cenu Emila Zátopka udělovanou sportovním legendám a byl uveden do Síně slávy českého sportu.

Čestné občanství MČ Praha 2 uděleno 13. září 2018.

Narození
21.12.1948
Katastrální územíDatum poslední aktualizace: 29.11.2022 22:48
Datum vytvoření: 11.2.2019 16:56

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?