Věděli jste?
Narození
12.10.1946

Kamila Bendová

Manželka signatáře Charty 77 a představitele VONS Václava Bendy.

Kamila Bendová, roz. Neubauerová,  se narodila 12. října 1946 v Brně. Její rodiče byli právníci, otec Zdeněk Neubauer profesor ústavního práva a autor národního pojištění. Její bratr Zdeněk Neubauer ml. byl známý mikrobiolog a filozof. Neubauerovi se v roce 1954 přestěhovali do Prahy a Kamila zde absolvovala většinu základní školní docházky. Studovala Sřední všeobecně vzdělávací školu (SVVŠ) ve Štěpánské ulici a přestoupila do maturitního ročníku na SVVŠ v Křesomyslově ulici, do speciální matematické třídy.

V roce 1963 poznala Václava Bendu a v roce 1967 si ho vzala. Absolvovala Matematicko-fyzikální fakultu UK. V roce 1968 se Bendovi rozhodli emigrovat, nakonec ale došli k přesvědčení, že by v cizí zemi nenalezli uplatnění, a zůstali. V roce 1969 oba dokončili vysokou školu, Kamila Bendová našla zaměstnání v Matematickém ústavu ČSAV. V roce 1977 se Václav Benda (v té době měli s Kamilou již pět dětí) rozhodl podepsat Charty 77. Byt na Karlově náměstí v domě č. 18 se postupně stal střediskem disidentského života v Praze, zároveň i jedním z nejsledovanějších míst v Praze ze strany Státní bezpečnosti.

V roce 1979 se stal Václav Benda mluvčím Charty, zároveň stál u zrodu Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS). Následoval soudní proces s představiteli VONS, Václava Bendu odsoudili ke čtyřem letům vězení. Kamila Bendová i nadále udržovala kontakt s Chartou, zároveň se starala o výchovu dětí. Václav Benda po návratu z vězení v roce 1984 pokračoval v protirežimních aktivitách, vydával samizdatový filozofický časopis Paraf. V listopadových dnech spoluzakládal OF, dospělí synové Bendových Marek a Martin byli členy koordinačního výboru studentů. Václav Benda zůstal veřejně činný až do své smrti v roce 1999.

Kamila Bendová působila od roku 1991 na katedře logiky FF UK, v červnu roku 2003 byla Senátem ČR zvolena do funkce inspektorky Úřadu pro ochranu osobních údajů. V letech 1999-2007 vedla filozofické semináře na FF UK.

Věděli jste?
Narození