Alois Pravoslav Trojan

Alois Pravoslav Trojan

Český právník a politik.

Alois Pravoslav Trojan se narodil 2. dubna 1815 v Knovízi, zemřel 9. února 1893 v Praze.

 

Po studiích na gymnáziu ve Slaném a v Praze studoval Trojan práva na Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze, která dokončil roku 1838. Po složení soudcovských zkoušek pracoval u královské dvorní prokuratury v Praze.

Záhy se zapojil do kulturního života a spřátelil se s  Karlem Hynkem Máchou, Františkem Ladislavem Riegrem či Antonínem Strobachem. Stal se jedním ze zakladatelů Měšťanské besedy a byl činný politicky. V revolučním roce 1848 byl důležitým organizátorem schůze ve Svatováclavských lázních (které se nacházely pod Karlovým náměstím u kostela sv. Václava na Zderaze, ulice Václavská). Na schůzi patřil k hlavním řečníkům a byl zvolen do tzv. Svatováclavského výboru, jenž měl zpočátku doplnit původně navrženou petici, ale pak se stal trvalým orgánem. Trojan následně odjel do Vídně, aby probrali s panovníkem státotvorní otázky.  Po návratu do Prahy se zradikalizovanému veřejnému mínění zdála vstřícnost panovnického rodu nedostačující, takž Trojan odjel opět do Vídně s novými návrhy. Poté se zúčastnil slovanského sjezdu v Praze.

Ve volbách roku 1848 pak byl zvolen do rakouského ústavodárného Říšského sněmu. Jako jeden z nejdůležitějších českých politiků formuloval postoj Čechů k vídeňské vládě, který byl zpočátku vstřícný. V Říšském sněmu Trojan setrval i po jeho přestěhování do Kroměříže. Následujícího roku byl zatčen, ale záhy propuštěn, přesto se však politicky se odmlčel.

Do vysoké politiky se vrátil až v roce 1860 o rok později byl zvolen do Českého zemského sněmu a následně se stal poslancem Říšské rady. Ještě několikrát byl do Říšské rady zvolen, ale v rámci pasivní rezistence odmítl nastoupit výkon funkce poslance. Část politiků s těmito krok nesouhlasilo, což vedlo k rozštěpení politické scény na staročechy a mladočechy, Národní stranu svobodomyslnou, k níž Trojan patřil.

Trojan se aktivně zúčastňoval většiny českých národních aktivit. Byl jednatelem Sboru pro vystavění Národního dovadla, prosazoval založení české univerzity, působil v Národní jednotě severočeské. Oceněné se mu dostalo i za zásluhy v právní oblasti.

Pohřben je na Vyšehradském hřbitově a jeho jméno nese Trojanova ulice na Novém Městě.

Narození
2.4.1815
Úmrtí
9.2.1893 (77 let)
Adresa
Václavská
Praha 2
Česká republika
50° 4' 28.974" N, 14° 25' 2.7012" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 8.11.2023 14:32
Datum vytvoření: 23.8.2018 10:43

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?