Fryderyk Chopin

Fryderyk Chopin (Vinohrady)

Polský hudební skladatel, klavírní virtuos.

Fryderyk Chopin se narodil 22. února 1810 (uvádí se také 1. března) ve Varšavě, zemřel 17. října 1849 v Paříži.

 

Fryderyk Franciszek Chopin se narodil ve Varšavě v rodině francouzského emigranta Nicolase, který byl později profesorem francouzštiny na lyceu, matka Justina pocházela ze zchudlého polského šlechtického rodu. Rodiče ho milovali, nejen pro jeho talent. Dětství prožil ve Varšavě, měl tři sestry (dvě v mládí zemřely), žili skromně. V šesti letech se začal učit hrát na klavír u rodáka z Čech, klavíristy, houslisty a varhaníka Vojtěcha Živného. Malý Fryderyk byl velmi nadaný a již rok nato se pokusil napsat první skladbičku. V roce 1818 měl první veřejný koncert.

Ve dvanácti letech začal studovat lyceum a v letech 1826–1829 se učil na konzervatoři hudební teorii. Ředitelem konzervatoře byl polský skladatel Józef Elsner, který o něm napsal: „mimořádně nadaný, hudební génius“.

Brzy začal jako úspěšný virtuos vystupovat ve Vídni, kde se stýkal s houslistou Josefem Slavíkem, v Drážďanech a u nás v Teplicích. V Čechách byl celkem pětkrát, například jako devatenáctiletý student v Praze, v roce 1835 v Karlových Varech, v Děčíně, poté v Mariánských Lázních.

V roce 1830 odešel z Polska, žil ve Vídni, Paříži, v roce 1835 byl v Karlových Varech. V Paříži také vyučoval větší děti z bohatých rodin hru na klavír. Udává se, že ze sto padesáti žáků, kteří docházeli na jeho hodiny, se jich dvacet stalo profesionály. V roce 1836 se zde seznámil se spisovatelkou George Sandovou, se kterou měl velmi blízký přátelský vztah, ale nikdy se neoženil. V letech 1838–1839 žil s G. Sandovou a jejími dvěma dětmi na Mallorce, kde se nakazil tuberkulózou. Potom pobýval v mnoha lázních v Evropě, cestoval a vystupoval v Anglii a Skotsku.

Chopin je světově proslulý svými klavírními skladbami, často malého rozsahu, jako jsou nokturna, valčíky a preludia (Etudy, Preludia Impromtus, Balady, …). Komponoval také taneční skladby – mazurky a polonézy, v nichž je patrný polský národní prvek. Nejvýznamnější jsou jeho sonáty (např. Sonáta č. 2 Praga Digitalis), ze šesti skladeb pro klavír a orchestr vynikají dva klavírní koncerty (slavný Koncert e moll, Koncert f moll). Byl známý svým vášnivým a leckdy až divokým přednesem skladeb. Koncertoval po celé Evropě.

Byl vážně nemocný (odborníci uvažují také o cystické fibróze), ke konci života vážil pouhých 45 kg, přesto ještě nedlouho před smrtí koncertoval v Anglii. Lékaři trvali na jeho návratu do Paříže, kde pak zemřel v pouhých 39 letech. Pohřební slavnosti se účastnilo přes tři tisíce lidí. Je pochován v Paříži, ale jeho srdce je uloženo v hermeticky uzavřené skleněné nádobě v jednom z pilířů kostela Svatého kříže ve Varšavě.

Ovlivnil Bedřicha Smetanu, který ho velmi obdivoval. Chopin byl často nazýván „básníkem klavíru“. Po Fryderyku Chopinovi je v Praze 2 na Vinohradech pojmenována Chopinova ulice. Stalo se tak v roce 1965 na žádost polské společnosti Fryderyka Chopina, kdy naopak po Bedřichu Smetanovi dostala jméno jedna z ulic ve Varšavě. Mimochodem, kolmo na Chopinovu ulici je na Vinohradech ulice Polská.

Narození
22.2.1810
Úmrtí
17.10.1849 (39 let)
Katastrální území
Adresa
Chopinova
120 00 Praha 2
Česká republika
50° 4' 47.9064" N, 14° 26' 40.2108" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 5.2.2023 9:57
Datum vytvoření: 26.7.2018 16:00

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?