Karel Hynek Mácha
Český básník a prozaik, představitel českého romantismu a zakladatel české moderní poezie.
Karel Hynek Mácha se narodil 16. listopadu 1810 v Praze na Malé Straně, zemřel 6. listopadu 1836 v Litoměřicích.
Karel Hynek Mácha se narodil na malostranském Újezdě č.p. 400/3 v domě U Bílého orla. Na konci 19. století byl dům zbourán a nahrazen novostavbou Újezd č.p. 401, na níž je umístěna básníkova pamětní deska.
Jméno Ignác, které si Mácha později počeštil, získal po svém kmotrovi Ignáci Mayerovi. Máchův otec, Antonín Mácha, byl mlynářský tovaryš a majitel krupařského krámku. Matka Marie Anna, rozená Kirchnerová, pocházela z hudební rodiny. Finanční situace rodiny nebyla růžová, zvláště když se Hynkovi narodil o dva roky později mladší bratr Michal (1812–1871). Rodina se několikrát stěhovala, až se usadila na Dobytčím trhu, dnešním Karlově náměstí, v domě U Hrbků naproti kostelu sv. Ignáce. Zde Mácha bydlel se svými rodiči až do ukončení svých studií práv. V září 1836 odešel do Litoměřic.
Nyní se na Karlově náměstí na místě původního domu nachází sedmipatrová funkcionalistická novostavba č.p. 551/34, vybudovaná v roce 1940 podle projektu architekta Josef Martínka a Václava Šafránka. Stavba byla poškozena za spojeneckého bombardování Prahy v únoru 1945, ale naštěstí nikoliv těžce. Na tomto domě je umístěna pamětní deska upomínající na Máchův pobyt zde, během něhož vytvořil lyrickoepickou skladbu Máj (1834–1836), dílo, které ho proslavilo.
Mácha psal své první verše německy, ale v roce 1830 se definitivně uchýlil k češtině. V próze se věnoval zejména historickým tématům. Jeho nejrozsáhlejší prací je román Cikáni, na němž pracoval od října do prosince 1835. Protože dílo po napsání neprošlo cenzurou, vyšlo knižně až v roce 1857.
Máchu lákalo i divadlo. Vystupoval ochotnicky ve Stavovském a Kajetánském divadle a pokoušel se rovněž o dramatickou tvorbu, ale žádnou divadelní hru nedokončil. Byl vášnivým chodcem a kreslířem. Zapisoval si a zakresloval „hrady spatřené“, a z těchto kreseb a akvarelů se jich dochovalo 115.
První doloženou láskou Karla Hynka Máchy byla Marinka Stichová, s níž se seznámil v srpnu 1832. Na konci tohoto roku však již zahořel láskou k herečce Rošrové. Skutečnou Máchovou partnerkou byla Eleonora Šomková, která s ním měla syna Ludvíka. Narodil se 1. října 1836, Eleonora se naposledy s Máchou viděla 16. října, svatbu měli naplánovanou na 8. listopadu, ale dva dny před tímto termínem Mácha zemřel. Ludvík skonal o půl roku později, 5. července 1837 na psotník.
Karel Hynek Mácha byl pochován v Litoměřicích. Dlouho byl jeho hrob zanedbán, až v dubnu 1846 byl na něm postaven náhrobek a v roce 1861 k němu přibyl pseudogotický kenotaf.
Po Mnichovu v roce 1938, když hrozil zábor pohraničí, byly 1. října 1938 Máchovy ostatky exhumovány a v Praze antropologicky prozkoumány. Druhý Máchův pohřeb dne 7. května 1939 na vyšehradském hřbitově se stal národní manifestací proti nacismu a k jeho hrobu se vydal i dav studentů 17. listopadu 1989 při pochodu z Albertova.
Romantického básníka připomíná i vinohradská Máchova ulice, která nese jeho jméno.
Datum vytvoření: 20.7.2018 17:20
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba